Po ile będą świnie? Wrzesień może zaskoczyć

– Do września 2017 r. ceny trzody będą rosły, ale nie tak dynamicznie jak w ubiegłym roku  – wynika z najnowszej prognozy Agencji Rynku Rolnego.

\"rolnictwo,

– Ze względu na prognozowane zwiększenie krajowej produkcji i rosnącą konkurencję ze strony innych eksporterów tego mięsa, wzrost cen żywca wieprzowego w Polsce w okresie letnim nie będzie tak dynamiczny jak w 2016 r. – wyjaśniają analitycy ARR.

Jakie będą ceny w skupie?

W czerwcu br. ceny prawdopodobnie będą się kształtować na poziomie o 2 – 6 proc. wyższym niż rok wcześniej. We wrześniu 2017 r. mogą być zbliżone do relatywnie wysokich cen z września ub.r.

Według ARR cena za kilogram żywca wieprzowego w skupie wyniesie  5,00 – 5,20 zł/kg w czerwcu i  5,10 – 5,50 zł/kg we wrześniu.

Rośnie pogłowie trzody chlewnej

Na początku grudnia 2016 r. w Polsce było 11,1 mln sztuk trzody chlewnej, o 4,9 proc. więcej niż przed rokiem. Największy wzrost liczebności dotyczył prosiąt do 20 kg (o 8,4 proc.) i loch prośnych (o 8,2 proc.). Warchlaków (o wadze 20 – 50 kg) było o 6,7 proc. więcej, a tuczników – o 1,3 proc. więcej.

Redakcja AgroNews, fot. flickr,com/Lisa Stevens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here