Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (30.05. – 03.06.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
ASF w powiecie leszczyńskim
W gospodarstwie w Boguszynie, gminie Włoszakowice stwierdzono podejrzenie wystąpienia ASF w gospodarstwie utrzymującym około 130 loch z prosiętami w cyklu zamkniętym.
Na razie wiadomo, że próbki pobrane od dwóch padłych loch były pozytywne. Na razie nie potwierdzono obecności wirusa w próbkach pobranych od prosiąt.
W przypadku ogłoszenia strefy (do 10 km) rolnicy będą mieli poważne problemy ze sprzedażą świń. W okolicy miejscowości, na terenie leśnym niedawno znaleziono padłą samicę dzika, co wskazuje na obecność wirusa w środowisku.
Emerytura na nowych zasadach
Od 15 czerwca rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę i nie muszą, jak do tej pory, przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy na tym gospodarstwie, jeśli zdrowie pozwala im na taką pracę poinformował na konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi. Pobieranie emerytury i praca na gospodarstwie rolnym nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalne, tak więc rolnicy będą mogli pobierać emerytury bez żadnych innych, dodatkowych obciążeń.
Muflony – kolejny problem rolników
Wielkopolska Izba Rolnicza na wniosek Rady Powiatowej WIR w Lesznie skierowała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o podjęcie działań zmierzających do włączenia muflonów do przepisów umożliwiając uzyskanie odszkodowania za szkody w uprawach i płodach rolnych, jak za pozostałe zwierzęta łowne.
Populacja muflonów na terenie naszego województwa i kraju z roku na rok wzrasta. Według informacji Banku Danych o Lasach szacowana liczba zwierzyny wg stanu na 10 marca 2021 roku w odniesieniu do muflonów w Wielkopolsce wynosiła 648 osobników, a w 2016 roku 216 osobników. Jest to wzrost o 300 %. Dla porównania wzrost dla całego kraju wynosił w tym okresie ponad 231%. Jest to ogromny przyrost populacji tego gatunku, co przekłada się na ilość szkód wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych.
O szczegółach naszego wystąpienia przeczytają Państwo w artykule Barbary Idczak i Pawła Dopierały, który jest dostępny tutaj.
Do końca czerwca należy złożyć deklaracje o źródle ogrzewania domu!
Przypominamy, iż 30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Obowiązek dotyczy wszystkich właścicieli budynków i budowli posiadających źródła ciepła.
Wynika on z ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127), która daje podstawę prawną do utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Centralna Ewidencja będzie tworzyła rejestr wszystkich źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW.
Ewidencja obejmuje budynki mieszkalne, rekreacyjne oraz budynki związane z produkcją rolniczą, określone jako „budynki gospodarstw rolnych, szklarnie, tunele foliowe, zbiorniki, silosy i budynki / lokale magazynowe, budynki garaży, budynki/lokale biurowe”.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie okresów polowań
Resort Klimatu wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarówno myśliwych, jak i rolników przygotował projekt rozporządzenia, w którym zaproponowano przedłużenie okresów polowań na jelenie szlachetne w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) na obszarze województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego oraz na daniele w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) w województwie wielkopolskim oraz kujawsko pomorskim.
W opinii wielkopolskiego samorządu rolniczego projektowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Rosnące populacje jeleni oraz danieli na terenie województwa wielkopolskiego powodują ogromne straty w uprawach i płodach rolnych. Przekłada się to na wysokość odszkodowań płaconych przez myśliwych i kondycję finansową kół. W bieżącym roku toczyła się procedura wydzierżawiania obwodów łowieckich, która unaoczniła problemy z dzierżawą obwodów, na których występowały duże straty powodowane szczególnie przez jeleniowate. Proponowane rozwiązania pozwolą kołom łowieckim na znaczące ograniczenie szkód łowieckich, a większe pozyskanie jeleni i danieli przyczyni się do zwiększenia wpływów ze sprzedaży tusz tych zwierząt.
O szczegółach przeczytać mogą Państwo w artykule Barbary Idczak, który jest dostępny tutaj.
28. Święto Pieczarki w Wielichowie
W dniach 28-29 maja 2022 r., odbyło się 28 Święto Pieczarki w Wielichowie. Jak co roku wydarzenie miało na celu promocję pieczarki oraz jej lokalnych producentów i przetwórców a także podkreślenie związku Miasta i Gminy Wielichowo z produkcją pieczarek. Program imprezy obejmował występy artystyczne ale przede wszystkim promocję pieczarki poprzez m. in. stoiska wystawiennicze ze strefą do konsultacji i dyskusji, degustację potraw z pieczarek i sezonowych warzyw, przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich a także konkurs kulinarny na najbardziej różnorodne potrawy z pieczarek skierowany dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Pełną relację z tego wydarzenia mogą Państwo przeczytać tutaj.
Zalecenia gospodarskie na czerwiec
Zapraszamy do zapoznania się z zaleceniami gospodarskimi na czerwiec przygotowanymi przez Dyrektora Biura WIR – Grzegorza Wysockiego, które są dostępne tutaj.
Opracowanie: WIR Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra