Pogłowie świń spada. Jest szansa na wzrost cen skupu

Maleje pogłowie tuczników w krajach UE. Już niebawem ceny skupu mogą pójść w górę, zwłaszcza że prawdopodobnie wzrośnie eksport do Azji.

ceny świń, tuczniki, Cena tuczników, Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej,

Na koniec 2018 roku pogłowie świń w UE-28 zmniejszyło się o 1 proc., a liczba macior spadła o 3 proc. Handel jednak jeszcze nie przyjmuje tych argumentów w negocjacjach cenowych.

– Jest to powód, dla którego niektóre rzeźnie niemieckie jeszcze tydzień temu prowadziły skup w oparciu o swoje cenniki, nie uznając tym samym ceny 1,40 €/kg opublikowaną przez VEZG. W dniu 20/2/2019 cena w Niemczech została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,40 €/kg (wbc) – podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Z ankiet przeprowadzonych w Niemczech przez ISN wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat aż 31,5 proc. producentów świń zamierza zaprzestać produkcji.

– To wyraźny sygnał, że produkcja trzody chlewnej w Niemczech będzie się kurczyć na przestrzeni najbliższej dekady – wyjaśnia Związek.

Ceny skupu mogą wzrosnąć również ze względu na spodziewany wzrost unijnego eksportu do Azji.

Wirus ASF został potwierdzony w Wietnamie. W Chinach natomiast dotarł do prowincji Shandong, w której produkowane jest ok. 7 proc. wszystkich świń. Walka z ASF prowadzi do likwidacji pogłowia oraz zniechęca rolników do utrzymywania świń – wyjaśnia KZP-PTCh.

Rozprzestrzeniający się wirus w Azji będzie sprzyjał większemu importowi wieprzowiny w całym regionie.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCh

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here