Pola Klasy S w Kostrogaju – Syngenta zaprezentowała nowości!

Spotkania polowe firmy Syngenta w ramach Pól Klasy S w tym roku zaplanowane zostały aż w 9 lokalizacjach. Jednym z  miejsc gdzie można  zapoznać się z technologią ochrony jaką proponuje firma są poletka pokazowe w gospodarstwie Macieja Gralewskiego w Kostrogaju k/Płocka.

Syngenta zaprezentowała kolekcje odmian pszenicy ozimej, jęczmienia hybrydowego oraz rzepaku, a także rozwiązania, jakie wdraża w ochronie tychże upraw.

Nowe odmiany mieszańcowe rzepaku

W tym roku portfolio firmy wzbogaciły nowo zarejestrowane odmiany rzepaku ozimego:  SY IWOA oraz SY Alibaba. IWOA wyróżnia się dużymi i wiernymi plonami nasion (115 % wzorca, COBORU 2016, 2017) o podwyższonej zawartości tłuszczu. Odmiana o dobrej zimotrwałości, przeciętnych wymaganiach glebowych, wczesnym kwitnieniu i średnim terminie dojrzewania. Alibaba – kiłoodporna odmiana mieszańcowa rzepaku ozimego zarejestrowana w 2018 roku, zalecana do uprawy na polach zagrożonych wystąpieniem kiły kapusty. Plony nasion w doświadczeniach COBORU 2016 i 2017 w warunkach braku porażenia kiłą kapusty na poziomie 97 % wzorca (odmiany bez odporności na kiłę kapusty).

Jerzy Grzesiek, Syngenta Polska

„Z odmian mieszańcowych rzepaku wybraliśmy tutaj cztery odmiany przeznaczone do szerokiej uprawy tj. SY IOWA zarejestrowana w tym roku i wprowadzona 2 lata wcześniej – odmiana SY Florida” – podkreślił Jerzy Grzesiek z Syngenta Polska.

Nowatorski plan ochrony rzepaku

Rzepak jest rośliną bardzo wymagającą dlatego też potrzebuje kompleksowej ochrony. Na plantacji w Kostrogaju zastosowano kilka środków ochrony roślin Syngenta Polska.

„Rozpoczęliśmy od ochrony herbicydowej. Na tej plantacji był zastosowany Colzor Trio 405 EC . Jak widać po efektach plantacja jest czysta,  wolna od chwastów. Następnie przygotowaliśmy plantacje do przezimowania poprzez zastosowanie preparatu Toprex w dawce 0,3 l/ ha. Dalej kontynuowaliśmy ochronę wiosenną poprzez zastosowanie Toprexu na wiosnę w dawce 0,5l/ha  aby zwalczyć zagrożenie ze strony suchej zgnilizny kapustnych. Zastosowano również ochronę przed szkodnikami – Karate na wiosnę oraz nowy fungicyd Ewure po to, aby uszkodzeń ze strony słodyszka było jak najmniej.  Program ochronny zakończyliśmy w okresie okołokwitnieniowym stosując Amistar w pełnej dawce pod koniec kwitnienia” – podsumował Przemysław Urbaniak.

Ochrona zbóż tylko z Elatus Era

W przypadku zbóż i ochrony fungicydowej flagowym produktem jest Elatus Era – mieszanka dwóch substancji aktywnych – solatenolu i protiokonazolu.  Preparat zarejestrowany jest we wszystkich zbożach. Jak podkreślał Łukasz Bojkowski: Zastosowanie fungicydu w fazie liścia flagowego nie tylko zapewni mu długotrwałą ochronę fungicydową, ale przede wszystkim zwiększy plony.

Regulatory wzrostu

Regulacja zbóż jest ciągle niedocenionym, istotnym elementem ochrony upraw. Kolejny rok z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi spowodował, że rolnicy z niepokojem obserwują plantacje i liczą kłosy.  Firma Syngenta wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientom, i jako pierwsza w Polsce wprowadziła rewolucyjny, przełomowy produkt o nazwie Moddus.

Andrzej Bruderek, Syngenta Polska

„W świadomości rolników ten produkt już  istnieje. Ostatnio pojawił się w sprzedaży Moddus Start, który dedykowany jest na pierwsze zabiegi. Po ruszeniu wegetacji, kiedy rozwijają się źdźbła boczne Moddus Start stosowany w dawce 0,3 l/ha powoduje, że to źdźbło główne pobiera dużo substancji,  a co za tym idzie powoduje ograniczenie syntezy giberelin” – dodaje dr Andrzej Bruderek z firmy Syngenta.


Uczestnicy spotkań polowych mieli nie tylko okazję oglądać technologię uprawy jaką proponuje firma Syngenta, ale także zapoznać się z ofertą partnerów wydarzenia, firmy Yara oraz Kverneland.

Syngenta
W Kostrogaju rozwiązania Syngenty zastosowano na około 75 hektarach. Jak podkreśla właściciel gospodarstwa Maciej Gralewski, rezultaty są zadawalające: „Stosowaliśmy ochronę herbicydową,  ochronę grzybobójczą – praktycznie całą paletę produktów firmy Syngenta na tych polach. Efekty są bardzo fajne, widać, że te środki ładnie działają, nie ma w tym roku problemu z zachwaszczeniem czy grzybami. Syngenta ma również bardzo dobre odmiany. Jeśli chodzi o rzepaki, zboża nie mówiąc już o jęczmieniach hybrydowych.

Pola Klasy S to doskonała okazja do poszerzania wiedzy agrotechnicznej, wymiany doświadczeń,  oraz dobrej zabawy w miłej atmosferze.

Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Pszenica w skupach drożeje

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe pięciu zbóż wzrosły, a w trzech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 19-25.04.2021. O ile...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE