Skrót ASF słabo rozpoznawalny wśród Polaków

Aż 90 proc. dorosłych Polaków nie wie, co oznacza skrót ASF – wynika z raportu Raport IMAS Agri.

rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, ASF

Trzyliterowy skrót ASF pojawia się często w doniesieniach medialnych na temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Pochodzi on od angielskiej nazwy tej choroby – African Swine Fever. Z badań IMAS Agrii wynika co prawda, że większość Polaków słyszała o tej chorobie, a mimo to, nie jest im łatwo rozszyfrować ten skrót. Aż 90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie, co on oznacza.

ASF to groźna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba wirusowa świń oraz dzików. Pomimo wysokiej śmiertelności zwierząt, choroba nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka, powoduje jednak znaczne straty w gospodarce rolnej. Co pewien czas ten temat jest poruszany w mediach ogólnopolskich, więc nic dziwnego, że o chorobie słyszało aż 75 proc. Polaków. Ten wynik wygląda podobnie w każdym z województw.

Inaczej jest ze skrótem ASF – tylko 10 proc. ankietowanych potrafiło podać jego właściwą definicję, a jego rozpoznawalność powiązana jest miejscem zamieszkania. Zdecydowanie lepiej radzą sobie mieszkańcy wschodniej i centralnej Polski, czyli tam gdzie częściej występują ogniska choroby – w województwie podlaskim rozpoznawalność skrótu ASF sięga 30 proc., a w lubelskim – 23 proc. Z kolei najmniejsza rozpoznawalność skrótu jest w województwie pomorskim (4 proc.).

Marcin Piwowarczyk, badacz z Instytutu IMAS International podsumowuje – „Im bliżej źródła zagrożenia, tym lepsza rozpoznawalność choroby. W tym przypadku oznacza znajomość skrótu, który stosowany jest zamiennie z pełną jej nazwą. Osoby niezainteresowane tematem – a jest ich więcej w województwach oddalonych od ognisk choroby – ich nie łączą.”

O badaniu

IMAS International w dniach 7-14 marca 2018 roku przeprowadził sondaż metodą ankiety internetowej CAWI, na kwotowej próbie Polaków n=1004. Rozkład płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu (NUTS 2) zgodny z rozkładem populacji mieszkańców Polski w wieku od 15 do 64 lat. Badanie zostało przeprowadzone wśród osób zarejestrowanych w internetowych panelach IMAS OnLine oraz Ankiety Pro Bono.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here