Polakom nie podoba się czeska chlewnia, a Czechom – polska szklarnia

Uciążliwe inwestycje przygraniczne – chlewnia i szklarnia – były jednym z tematów rozmów ministrów środowiska Polski i Czech.

 

\"rolnictwo,

 

Szefowie resortów środowiska Polski i Czech –  Jan Szyszko i Richard Brabca spotkali się 7 kwietnia 2017 r. w Pradze, by omówić kwestie wzajemnej współpracy  w zakresie ochrony środowiska przed planowanymi w maju Polsko-Czeskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.

Światło ze szklarni przeszkadza Czechom

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali m.in. o sprawie emisji światła z 10-hektarowej hali szklarniowej, która znajduje się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Bogatyni-Zatoniu. Kwestie te strona czeska podniosła w 2016 r. na spotkaniu Ministrów Środowiska Polski i Czech, zwracając się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Ministerstwo poinformowało, że podczas praskiego spotkania minister Brabec podziękował stronie polskiej za działania podjęte w kierunku ograniczenia tego problemu. MŚ wyjaśniło, że inwestor zredukował czas naświetlenia w obiekcie o 30-40 proc., a od połowy maja do 10 października światło jest wyłączane.

Dodatkowo zainstalowane zostały: specjalna osłona od strony drogi (od strony Czech) oraz system kurtyn wykonanych z tkanin o bardzo wysokim stopniu nieprzepuszczalności światła, które funkcjonują od września 2016 r.

Śmierdząca chlewnia w Krnov

Strona polska zwróciła się natomiast z prośbą o interwencję w sprawie uciążliwości zapachowej chlewni znajdującej się w Karniowie (Krnov).

– Minister Brabec zapewnił podczas spotkania, że strona czeska podjęła już odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu – poinformował resort.

Poprawa jakości powietrza

Wśród innych tematów rozmów ministrów środowiska znalazła się poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji, a także kwestia reformy Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS).

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: Jak i gdzie odbyć obowiązkowe szkolenie?

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics