Polakom nie podoba się czeska chlewnia, a Czechom – polska szklarnia

Uciążliwe inwestycje przygraniczne – chlewnia i szklarnia – były jednym z tematów rozmów ministrów środowiska Polski i Czech.

 

\"rolnictwo,

 

Szefowie resortów środowiska Polski i Czech –  Jan Szyszko i Richard Brabca spotkali się 7 kwietnia 2017 r. w Pradze, by omówić kwestie wzajemnej współpracy  w zakresie ochrony środowiska przed planowanymi w maju Polsko-Czeskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.

Światło ze szklarni przeszkadza Czechom

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali m.in. o sprawie emisji światła z 10-hektarowej hali szklarniowej, która znajduje się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Bogatyni-Zatoniu. Kwestie te strona czeska podniosła w 2016 r. na spotkaniu Ministrów Środowiska Polski i Czech, zwracając się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Ministerstwo poinformowało, że podczas praskiego spotkania minister Brabec podziękował stronie polskiej za działania podjęte w kierunku ograniczenia tego problemu. MŚ wyjaśniło, że inwestor zredukował czas naświetlenia w obiekcie o 30-40 proc., a od połowy maja do 10 października światło jest wyłączane.

Dodatkowo zainstalowane zostały: specjalna osłona od strony drogi (od strony Czech) oraz system kurtyn wykonanych z tkanin o bardzo wysokim stopniu nieprzepuszczalności światła, które funkcjonują od września 2016 r.

Śmierdząca chlewnia w Krnov

Strona polska zwróciła się natomiast z prośbą o interwencję w sprawie uciążliwości zapachowej chlewni znajdującej się w Karniowie (Krnov).

– Minister Brabec zapewnił podczas spotkania, że strona czeska podjęła już odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu – poinformował resort.

Poprawa jakości powietrza

Wśród innych tematów rozmów ministrów środowiska znalazła się poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji, a także kwestia reformy Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS).

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here