Polscy producenci jaj drżą przed Ukrainą

Polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji ukraińskiej firmy Ovostar Union. Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności polskich jaj na rynkach państw należących do Unii Europejskiej.

Ovostar Union, jaja, rolnik, rolnictwo, portal rolny, jaja, KIPDiP, eksport jaj, import jaj, Avangardco

Układ sił na europejskim rynku jaj może się zmienić

– Już od pewnego czasu trwają na Łotwie zaawansowane negocjacje z miejscowymi władzami z potencjalnych regionów, na których mógłby powstać duży kompleks produkcyjny. W realizacje projektu w imieniu Ovostaru zaangażowana jest spółka Gallusman. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że firma rozważała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale później zaczęła prowadzić rozmowy w gminach Tukums i Ogre. Pojawiły się doniesienia, że przedsiębiorstwo planuje budowę pierwszego zakładu produkcyjnego na przestrzeni półtora do dwóch lat. W ramach kompleksu produkcyjnego najpierw powstałyby kurniki o obsadzie do trzech milionów kur niosek, a w dalszym etapie potencjał produkcyjny wzrósłby do możliwej obsady sześciu milionów towarowych kur niosek. Projekt zakłada również inwestycje w przetwórstwo jaj i pozostałe zintegrowane obiekty produkcyjne. Tak duże wzmocnienia potencjału produkcyjnego Ovostaru, przy istotnie niższych kosztach tej spółki, może zmienić układ sił na rynku jaj w Europie na niekorzyść polskich producentów – mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Nawet 90 procent produkcji z łotewskich zakładów Ovostaru ma być lokowane na rynkach eksportowych. Produkcja na Łotwie ma być zgodna ze standardami dobrostanowymi UE oraz będzie dostosowana do trendów konsumenckich panujących na rynku europejskim i światowym, co może oznaczać, że – jak spekulują eksperci KIPDiP – produkcja jaj w nowych zakładach Ovostaru może być oparta na systemach alternatywnych.

– Polscy producenci stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest działanie konkurencji poprzez spółki zależne operujące z terytoriów państw Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A.  Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na rynku europejskim i zlikwiduje wszelkie bariery na jakie trafiają dostawcy z tak zwanych „państw trzecich” – komentuje Katarzyna Gawrońska.

Wchodzenie z produkcją na obszary, na których prowadzona jest sprzedaż eksportowa, jest nienową strategią Ovostaru. Ukraińska  firma  podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju. Ovostar  posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na  Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Redakcja AgroNews, na podst. KIPDiP, fot. Ovostar Union

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here