Polscy sadownicy muszą uwzględnić normy rosyjskie

Podsekretarz stanu Marian Zalewski uczestniczył w otwarciu 54 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych pt.: „Strategia ochrony upraw sadowniczych przed agrofagami w świetle aktualnych uwarunkowań ekonomiczno-środowiskowych” zorganizowanej w dniach 23-24 lutego br. w miejscowości Ossa k. Białej Rawskiej.

Zwracając się do uczestników konferencji, podkreślił ważną rolę corocznych spotkań, będących realizacją zadania upowszechniania wiedzy przez wychowanków i współpracowników profesora Szczepana Pieniążka. To swoisty uniwersytet wymiany najlepszych doświadczeń pomiędzy sadownikami, dystrybutorami środków ochrony roślin, przedstawicielami nauki, doradztwa rolniczego i administracji państwowej. Słowa szczególnego uznania należą się pracownikom Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – jednego ze współorganizatorów konferencji – powstałego z połączenia Instytutu Warzywnictwa i Instytutu Sadownictwa, Kwiaciarstwa.

Podsekretarz stanu Marian Zalewski odniósł się także do uwarunkowań związanych z zagospodarowaniem plonów owoców i warzyw, wskazując na szczególnie ważny aspekt otwarcia współpracy i wymiany handlowej z najbliższymi sąsiadami, a w szczególności z Federacją Rosyjską. Tam dociera ponad 50% eksportowanych owoców i warzyw. Wskazał na wymagania jakościowe rynku rosyjskiego wynikające z rozbieżności norm w zakresie pozostałości środków ochrony roślin. Przybliżył wyniki ostatnich rozmów prowadzonych z partnerami rosyjskimi w trakcie styczniowych targów rolno-spożywczych „Zielony Tydzień” w Berlinie.

Omówił działania resortu zmierzające do przywrócenia upoważnienia dla laboratoriów wystawiających certyfikaty bezpieczeństwa do eksportowanych przesyłek jabłek, gruszek, wiśni, truskawek, pomidorów i kapusty pekińskiej, a docelowo zniesienia tego obowiązku. Dla realizacji tego celu kluczowe jest jednak przygotowywanie zgodnych z wymaganiami partii owoców i warzyw. Dlatego też, zachęcił sadowników do wdrażania w gospodarstwach systemu Integrowanej Produkcji oraz wykorzystania w nowym sezonie wegetacyjnym specjalnych programów ochrony uwzględniających normy rosyjskie, opracowywanych przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa. Poinformował również, że w otrzymaliśmy dobrą wiadomość o przywróceniu upoważnień do wystawiania certyfikatów bezpieczeństwa wszystkim laboratoriom.

Podsekretarz stanu Marian Zalewski zaznaczył, iż wysoka jakość polskich owoców ceniona w całej Europie jest wynikiem ciężkiej pracy doświadczonych sadowników. Jednak, aby polskie owoce były w dalszym ciągu obecne na światowych rynkach konieczne jest podjęcie działań promocyjnych, m.in. poprzez fundusze promocji produktów rolno-spożywczych i troska o najwyższą jakość produktów.

Na zakończenie zachęcał sadowników do wspólnego działania poprzez tworzenie silnych grup producentów oraz wykorzystanie środków finansowych na ten cel, gdyż przyszłość polskiej wsi to właśnie grupy, ich organizacje oraz spółdzielczość wzmacniająca konkurencyjność rynkową rodzinnych gospodarstw rolnych.

Dla uczestników przewidziano ponad 20 tematycznych wykładów i zaprezentowano 20 posterów związanych z ochroną roślin przygotowanych przez pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zaprezentowano także ofertę 32 firm z branży sadowniczej.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here