Polska-Austria: rozmowy o kształcie WPR

Minister Marek Sawicki spotkał się 14 lutego w Wiedniu z ministrem Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Gospodarki Wodnej Republiki Austrii Nikolausem Berlakoviczem.

W czasie rozmów dwustronnych poruszono szereg kwestii istotnych dla Polski w związku z dyskusją nad Komunikatem Komisji Europejskiej dotyczącym WPR po 2013 roku. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom wyrównania poziomu płatności bezpośrednich w UE, konstrukcji nowego systemu płatności. Omówiono także propozycje wsparcia procesu rozwoju europejskiego rolnictwa w ramach drugiego filaru WPR oraz uproszczenia administracyjnego WPR po 2013 r. Ministrowie podjęli ustalenia co do dalszej ścisłej współpracy w tym zakresie.

W czasie wizyty w Wiedniu minister Sawicki wziął także udział w międzynarodowej Konferencji poświęconej przyszłości WPR po 2013 r. zorganizowanej przez Austriackie Forum Ekologiczno-Społeczne. Minister zaprezentował polskie stanowisko do komunikatu Komisji, jak i do wstępnej wersji raportu Parlamentu Europejskiego, europosła A. Dess’a.

Przy okazji konferencji minister Sawicki spotkał się z byłym komisarzem rolnym UE Franzem Fischerem. Podczas rozmowy omówiono zagadnienia funkcjonowania globalnego rynku rolnego, w tym spekulacyjne efekty, odpowiedzialne za coraz większą niestabilność tego rynku.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here