W ARR nie będzie korupcji

Agencja Rynku Rolnego otrzymała certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów systemu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym.
17 lutego dokument ten wręczył prezesowi ARR Władysławowi Łukasikowi minister rolnictwa Marek Sawicki.

– Zwalczanie korupcji jest jednym z priorytetów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Celem wdrożenia programu działań antykorupcyjnych Rada Europy przyjęła Dwadzieścia Zasad Wiodących w Walce z Korupcją – powiedział podczas uroczystości minister Marek Sawicki.

Korupcji nie będzie
O to, czym jest certyfikat antykorupcyjny, zapytaliśmy Panią Iwonę Ciechan, rzecznika prasowego ARR.

– Spełnienie wymagań systemu i potwierdzenie ich spełnienia przez niezależną, trzecią stronę w procesie certyfikacji pozwala na wydanie certyfikatu systemu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. Certyfikat potwierdza, że Agencja Rynku Rolnego udokumentowała i wdrożyła system, czyli potwierdziła rzeczywiste wdrożenie polityki antykorupcyjnej, oraz że przedstawiła przekonujące dowody skuteczności funkcjonowania przyjętych rozwiązań – eliminacji lub istotnego ograniczenia możliwości wystąpienia korupcji – wyjaśnia rzecznik.

Przejrzysty system
Jak mówi Iwona Ciechan, celem systemu jest uporządkowanie działań organizacji tak, aby tworzyły jasny klarowny, nie pozostawiający wątpliwości system, ukierunkowany na przejrzystość procedur administracyjnych, które powinny eliminować nadmierną uznaniowość w procesach decyzyjnych.

– Wdrożenie systemu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym zwiększa zaufanie do funkcjonowania organizacji, których działalność jest oceniana również w aspekcie rzetelności i bezstronności podejmowanych przez nie decyzji – podkreśla rzecznik.

Systemy w ARR
To nie jedyny system, jaki wdrożyła ARR. W 2009 został wdrożony zintegrowany system zarządzania, w skład którego wchodzą: system zarządzania jakością wg ISO 9001 wraz z wymaganiami dodatkowymi w zakresie działań antykorupcyjnych i system zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here