Polska Izba Mleka: \”Mam kota na punkcie mleka\”

Minister Stanisław Kalemba spotkał się z przedstawicielami zarządu Polskiej Izby Mleka. Rozmawiano na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka, działań podejmowanych przez ministerstwo, procesów konsolidacji sektora mleczarskiego i relacji pomiędzy branżą a sieciami handlowymi.

– Oprócz prac na forum Unii Europejskiej, głównie tych związanych z kwotowaniem mleka, prowadzimy prace nad nowymi rozwiązaniami w ramach ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych – powiedział szef resortu rolnictwa.

W kontekście zagrożenia przekroczenia krajowej kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych, minister Kalemba poinformował, że do Komisji Europejskiej został przekazany odpowiedni wniosek. Zawarte w nim propozycje to umożliwienie Polsce konwersji, na szczeblu krajowym, niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę dostaw. W przypadku ewentualnego przekroczenia krajowej kwoty mlecznej, zgoda KE zminimalizowałoby lub całkowicie wyeliminowałoby należną do uiszczenia przez producentów mleka opłatę.

Podczas spotkania mówiono również o możliwości prawnego uregulowania zasad współpracy z sieciami handlowymi. Zarówno minister, jak i przedstawiciele producentów podkreślili konieczność wypracowania regulacji i transparentnych norm w tym zakresie.

Polska Izba Mleka poinformowała o nowym programie edukacyjno-informacyjnym, którego działania realizowane będą pod hasłem „Mam kota na punkcie mleka”. Kampania będzie miała na celu promocję picia mleka wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jak podkreślili przedstawiciele Izby, to jedna z wielu akcji, jakie dotychczas przeprowadzono po to, aby od najmłodszych lat zachęcać konsumentów do zdrowego trybu życia i świadomego sięgania po produkty żywnościowe, w tym mleko i jego przetwory.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics