Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie

Zwiększenie wykorzystania potencjału energetyki słonecznej, jej rola we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski oraz działania na rzecz usprawnienia realizacji porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki z 20 czerwca 2024 r.

Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie

Fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej i ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sposobem na zapewnienie taniej, zielonej energii dla gospodarstw domowych oraz przemysłu  – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. – To wszystko sprawia, że Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie.  

Wiceminister zaznaczył też, że wraz z  dalszym rozwojem fotowoltaiki w Polsce, zarówno tej prosumenckiej jak i wielkoskalowej, niezbędne jest powszechne wdrożenie technologii magazynowania energii. Pozwoli to na zapewnienie dostaw energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE w momencie gdy jest niska wietrzność i nasłonecznienie. Ponadto, magazyny energii ułatwiają wchłonięcie nadmiaru energii generowanej w źródłach rozproszonych oraz ich lepszą integrację z siecią elektroenergetyczną.  

Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie warunków, aby energia ze słońca była dostępna możliwie jak najszerzej. W tym celu w resorcie: 

  1. Podejmuje się działania ograniczające bariery administracyjne w realizacji inwestycji w fotowoltaikę, 
  2. Wskazuje się na potencjał terenów poprzemysłowych, którym energetyka słoneczna może dać „drugie życie”.  

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce pozwoli na stworzenie silnej branży, nowych miejsc pracy i realizacji inwestycji liczonych w miliardach złotych.  

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki ma wspierać rodzimy przemysł poprzez wzmacnianie budowy polskich specjalizacji w zakresie energetyki słonecznej. Nie będzie to możliwe bez współpracy z przedstawicielami sektora

– dodał wiceminister.

Jednocześnie zaznaczył, że wykorzystanie potencjału branży współpracującej w ramach porozumienia sektorowego wymaga dostosowania modelu dotychczasowej współpracy do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną.  

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics