Polska zwleka z przepisem o dobrostanie świń

Brytyjska organizacja pozarządowa ds. ochrony praw zwierząt Compassion in World Forming zebrała ostatnio dane dotyczące stanu wdrożenia przez państwa członkowskie unijnej dyrektywy z zakresu dobrostanu trzody chlewnej – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Według organizacji, obecnie jeszcze dziewięć państw UE nie może zagwarantować, że zdoła wprowadzić przepis w wymaganym terminie do 1 stycznia 2013 r.

Są to: Austria, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Polska, Portugalia i Słowenia. W czerwcu Komisja Europejska informowała, że Grecja, Słowenia, Polska, Finlandia i Austria wdrożyły już przepis w ok. 90%, a Włochy i Cypr – w 70-89%. Austria zapewniła Komisję Europejską, że do końca tego roku wycofa z produkcji gospodarstwa niespełniające wymogów.

Zgodnie z zapisami dyrektywy, od 1 stycznia 2013 r. w UE będzie obowiązywał zakaz utrzymywania loch i loszek prośnych w kojcach pojedynczych. Gospodarstwa utrzymujące 10 i więcej loch będą musiały przenieść ciężarne zwierzęta do kojców grupowych o odpowiednich parametrach, zapewniających swobodę poruszania się.

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
Źródło: FAMMU/FAPA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here