Rynek mleczarski kwitnie

Na krajowym rynku mleka od września ub. utrzymują się wzrostowe tendencje w skupie, które uległy szczególnemu nasileniu na początku br. – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

W czerwcu br. dynamika przyrostu wyhamowała, niemniej lipiec przyniósł ponowne o żywienie w sektorze. Według danych GUS, w tym czasie dostawy surowca do mleczarni ukształtowały się na poziomie 844,1 mln litrów, tj. były o prawie 5% wyższe w relacji rocznej (i o 0,2% niższe w porównaniu do czerwca br.). Łącznie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. mleczarnie zakupiły 5678,1mln l mleka, tj. o około 8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według danych ARR, w kwietniu-lipcu 2012 r. do podmiotów skupujących dostarczono ok. 3,47 mln t surowca (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu). Oznacza to, że stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po czterech miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 36,4%.

Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo przekroczenia kwoty w sezonie 2012/2013, która wynosi ogółem 9,956 mln ton. Wysoka podaż surowca przekłada się na wzrost produkcji większości przetworów mleczarskich.

W okresie styczeń lipiec br. wytworzono o prawie 19% więcej niż w 2011 r. serów dojrzewających (175 tys. t) oraz o 3% więcej serów świeżych i twarogu (223 tys. t). W odpowiedzi na ubiegłoroczny wzrost cen na rynkach światowych i duże możliwości eksportu, aż o 9% w relacji rocznej do 92,3 tys. t zwiększyła się produkcja mleka w proszku.

Więcej niż przed rokiem wytworzono także masła (o 5% do 102 tys. t), śmietany (o 7% – 133,5 mln l) oraz mleka płynnego – o ponad 3% do 1554,3 mln l. W analizowanym okresie obniżyła się natomiast produkcja jogurtów – o 2% do 287,7 mln l – niemniej, w samym lipcu br. była już o ponad 9% wyższa niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here