Polski Cukier może czuć się zagrożony?

Na temat przyszłości branży cukrowniczej w Polce dyskutowano podczas, zorganizowanej w Sali Kolumnowej Sejmu RP, konferencji pt. Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” – doświadczenie, przyszłość. W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Stansław Kalemba.

 

\"\"

 

Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej na zasadach „plantatorsko – pracowniczych” może wzmocnić współpracę pomiędzy producentami cukru i plantatorami dostarczającymi surowiec do jego produkcji. Dla plantatorów wykupienie akcji Spółki to pewność dalszej uprawy buraków cukrowych i jej opłacalności – powiedział szef resortu rolnictwa.

Czytaj także:
Niech nikt nie będzie głodny – możemy pomóc potrzebującym!
Ceny żywności zbijają inflację!
Tłuste lata się kończą? Co dalej?!

Minister Kalemba jednoznacznie opowiedział się za prywatyzacją KSC i za tym, że właścielami tej spółki mają być plantatorzy buraka cukrowego i producenci cukru. Podkreślił jednak, że w kwestii prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. właściwe jest, mając na uwadze zakres kompetencji poszczególnych resortów, Ministerstwo Skarbu Państwa.

Szef resortu opowiedział się także za przyspieszniem prywatyzacji. Dodał, że plantatorzy i pracownicy powinni zaangażować własne środki, a wykup akcji powinien być rozłożony na wiele lat. Zwrócił uwagę, że ma w tej sprawie stanowisko niezmienne od wielu lat, niezależnie od tego, czy był tylko posłem, czy teraz, kiedy jest posłem i ministrem. Dodał, że takie właśnie stanowisko przekazał na piśmie Ministrowi Skarbu Państwa.

W konferencji brali udział przedstawiciele: plantatorów buraka cukrowego, pracowników Spółki, rolniczych związków zawodowych, klubów poselskich oraz świata nauki.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here