Lider wśród kopalni węgla walczy o pozycję!

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka stara się utrzymać pozycję lidera jako najnowocześniejszej i najbardziej efektywnej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Mimo trudności na jednej ze ścian, podtrzymuje cel zwiększenia wydobycia i wydłużenia żywotności kopalni. Jeszcze w tym miesiącu zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy.

 

\"\"

 

Bogdanka realizuje program inwestycyjny, który zmierza do podwojenia wydobycia. Rok 2013 jest kolejnym, w którym zwiększamy wydobycie skokowo – mówi Newserii Biznes Zbigniew Stopa prezes zarządu LW Bogdanka.
Zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem, kopalnia powinna wydobyć w tym roku od 8,6 do 9 mln ton surowca. Jednak podczas prac na jednej ze ścian natrafiono na utrudnienia, co może opóźnić realizację tego planu.
 
W jednej ze ścian pokładu 382, gdzie jest bardzo dobry jakościowo węgiel, są problemy. Warunki geotechniczne pogorszyły się, zaczęło zaciskać chodniki przyścianowe. W związku z tym ściana ma mniejszy rozstaw niż spodziewaliśmy się. Może to rzutować na końcowe wydobycie tego roku. I ten przedział wydobycia, który podawaliśmy, może się przesunąć na 8,4-8,6 ton węgla – zapowiada Zbigniew Stopa.

Jest jednak za wcześnie, by mówić o końcowych wynikach. W ciągu najbliższych dni Bogdanka zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy, dzięki czemu jednocześnie pracować będą oba strugi. A to ma znacząco zwiększyć tegoroczne wydobycie w porównaniu do ubiegłorocznego.

W listopadzie uruchamiany dwie ściany i o ostatecznym wyniku możemy porozmawiać w zależności od tego, jak nastąpi rozruch i jaki jakościowo węgiel z nich otrzymamy – wyjaśnia prezes. – Jedna ściana w pokładzie 380, czyli ściana niska strugowa w polu Stefanów. I druga, w pokładzie 382 w polu Nadrybie.

Inna inwestycja Bogdanki oczekuje na decyzję koncesyjną.

Chcemy pozyskać koncesję wydobywczą na K6, K7, czyli w okolicach Cycowa. Jesteśmy w procesie koncesyjnym, składamy odpowiednie dokumenty. Decyzje środowiskowe już otrzymaliśmy – informuje prezes. – Ale do budowy szybu, do inwestycji jest jeszcze droga daleka. Jednak nawet po uzyskaniu koncesji spółka jest w stanie wyrobiskami podziemnymi rozpocząć eksploatację w tych złożach, w tym nowym polu.

Czytaj także:
Zagraniczny kapitał szansą dla polskiego węgla
Sposób na obniżenie ogrzewania nawet do 40 proc.
Globalne ocieplenie problemem polskiego rolnika!

Podtrzymuje, że 2020 rok jest realny, aby uzyskać koncesję i rozpocząć budowę nowego szybu. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Bogdanki, która zakłada, że pozyskanie nowych pól wydobywczych ma przyczyniać się do wydłużenia życia kopalni.

Ewentualne zwiększenie wydobycia mogłoby nastąpić po realizowaniu następnych inwestycji, ale to wszystko zależy od sytuacji rynkowej. W tej chwili realizujemy inwestycję rozbudowy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, która ma się zakończyć w przyszłym roku. Natomiast następne inwestycje są w fazie projektowej, jeszcze żadnych umów nie podpisujemy – informuje prezes Stopa.

W czerwcu LW Bogdanka ogłosiła strategię rozwoju na lata 2013-2020. Najważniejszymi celami są finalizacja do 2015 roku programu inwestycyjnego, który ma podwoić wydobycia w stosunku do roku 2011, oraz przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku.

Źródło: newseria.pl,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here