Polskie dostawy mleka wyższe niż przyznane kwoty

Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia 2012 r. do końca marca 2013 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 9,821 mln ton mleka, czyli o ok. 3,37% więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku.
 

 

\"\"

 

Stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 100,14%, Tym samym, krajowa kwota dostaw została przekroczona o ok. 13 mln kg. Około 57 tys. dostawców hurtowych przekroczyło przysługujące im kwoty indywidualne. ARR podkreśla, że tak niewielkie przekroczenie, to efekt wielkiego zaangażowania dostawców hurtowych, podmiotów skupujących oraz przetwórców, którzy już w połowie roku kwotowego (po informacjach ARR i MRiRW) dostosowali dostawy do sytuacji rynkowej i indywidualnych kwot dostaw.

Czytaj także:
Czy dosięgnie nas Afrykański Pomór Świń?
Jak nawozić i dokarmiać kukurydzę?
Znamy stawki kwot połowowych

Ponadto w sezonie 2012/13 nastąpiło ok. 28 tys. transferów kwot dostaw hurtowych, na ok. 470 mln kg mleka. Stawka opłaty dodatkowej z tytułu przekroczenia kwoty wyniesie zatem ok. 3,2 gr za 1 kg mleka, wprowadzonego do obrotu ponad przysługujące limity. W związku z tym wg wstępnych danych przewidywana opłata, jaką Polska będzie musiała uiścić z tytułu nadprodukcji wyniesie ok. 3,7 mln EUR, (ok. 15,5 mln PLN).

Powyższe dane dotyczące skupu mleka za rok kwotowy 2012/2013 mogą ulec niewielkim zmianom wynikającym z konieczności dokonywania korekt przez podmioty skupujące. Całkowita kwota mleczna przyznana Polsce na sezon 2012/2013 wynosiła 9,96 mln ton i jest dzielona na dostawy i sprzedaż bezpośrednią. Po wejściu Polski do UE przekroczenie limitu miało miejsce tylko raz – w sezonie 2005/2006.

Krajowa kwota dostaw została przekroczona wtedy o 3,4%, a nadprodukcja wyniosła 296 tys. ton, w związku z czym rolnicy zapłacili łącznie ponad 64 mln EUR kary.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here