Uwaga na burakochwasty i pośpiechy!

W ostatnim okresie na wielu plantacjach buraków pojawiły widoczne z daleka burakochwasty  i pośpiechy. Burakochwasty (zdj.1,2) występują głównie placowo pomiędzy rzędami buraków i są rezultatem nie usunięcia pośpiechów z buraków w poprzednich latach.

 

\"\"

 

 

\"\"

 

 

Jeden pośpiech (zdj.3)  podobnie jak burakochwast może wydać ok. 5 tyś dojrzałych nasion, z których 50% może kiełkować ponad 20 lat.

 

\"\"

 

Pośpiechy rośną w rzędzie buraków, posiadają jedną grubą łodygę, korzeń najczęściej normalny, natomiast burakochwasty  wykształcają z cienkiej łodygi silne rozgałęzienia o fioletowych przebarwieniach, posiadają mały korzeń.

Czytaj także:
Chwościk buraka atakuje!

Kwoty cukrowe do 2017 roku!
Pojawiły się chrząszcze stonki kukurydzianej!

Bardzo ważne jest aby zlikwidować burakochwasty i pośpiechy jeszcze przed kwitnieniem – teraz jest to ostatnia szansa. Wtedy wystarczy wyrwać roślinę, złamać łodygę i pozostawić na polu. W późniejszej fazie rozwoju, należy je bezwzględnie usunąć z pola.

Korzenie pośpiechów i burakochwastów jeżeli trafią do cukrowni będą traktowane jak zanieczyszczenie a w skrajnych przypadkach może nastąpić odmowa przyjęcia buraków do przerobu, gdyż mogą zakłócić proces produkcji cukru.

LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here