Polskie mięso z przepustką na Tajwan!

W dn. 29 maja br. Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował o zatwierdzeniu polskich zakładów z sektora mięsa wieprzowego do eksportu swoich produktów na Tajwan. Procedura zatwierdzania została rozpoczęta w 2006 r. Jej pomyślne zakończenie nastąpiło dzięki staraniom GIW oraz Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej. Z 28 polskich zakładów ubiegających się o zatwierdzenie zgodę na eksport otrzymało 21 podmiotów – 6 zakładów uboju trzody chlewnej i przetwórstwa oraz 15 zakładów przetwórstwa mięsa wieprzowego.
 

 

\"Polskie

 

 

Strona tajwańska zgłosiła ponadto uwagi do dwóch zakładów, po ich uwzględnieniu również one znajdą się na liście zakładów zatwierdzonych. W przypadku zakładów przetwórczych warunkiem jest, aby wykorzystywany przez nie surowiec pochodził z zatwierdzonej rzeźni. Decyzja władz tajwańskich w sprawie zatwierdzenia polskich zakładów wchodzi w życie z dniem 5 czerwca br.

Czytaj także:
Oszczerstwa pod adresem polskiej żywności nieuzasadnione!

Dlaczego jemy coraz mniej wieprzowiny?
Organy ścigania będą chroniły polską żywność
Jakość rzeźna tuczników i mięsa wieprzowego

Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym od ponad dekady państwem, które uzyskało dostęp do silnie chronionego rynku tajwańskiego w zakresie wieprzowiny. Nasz kraj wyprzedził inne państwa UE również ubiegające się o zezwolenia na eksport: Austrię, Francję, Szwecję czy Hiszpanię, co umożliwi polskim zakładom uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku tajwańskim.

Pełna lista zatwierdzonych zakładów dostępna na stronie internetowej GIW:
http://wetgiw.gov.pl/download/exp_Taiwanese.pdf

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here