Polsko – ukraińskie rozmowy o współpracy

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się wczoraj z ministrem rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Igorem Petraszko. Rozmowy zorganizowano na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ministrowie omówili stan współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa.

Minister J. K. Ardanowski zwrócił uwagę na intensyfikację w ostatnim czasie kontaktów między służbami weterynaryjnymi obydwu krajów. Wyraził satysfakcję z uzgodnienia świadectwa w eksporcie produktów mięsnych na Ukrainę.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Igor Petraszko

– Zależy mi na regularnych kontaktach inspekcji weterynaryjnych Polski i Ukrainy, dzięki czemu na bieżąco można rozwiązywać pojawiające się problemy związane z dostępem do rynku dla produktów pochodzenia zwierzęcego – podkreślił Minister Ardanowski.

Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję na pilne rozwiązanie kwestii przedłużonego czasu oczekiwania na granicy w drodze powrotnej z Ukrainy specjalistycznych pojazdów przewożących jednodniowe pisklęta.

Ministrowie wymienili poglądy dotyczące potencjału eksportowego w zakresie artykułów rolno-spożywczych Polski i Ukrainy. Szef MRiRW podkreślił rosnące zainteresowanie polskich producentów pasz komponentami białkowymi nie zawierającymi GMO, w związku z brakiem akceptacji społecznej w Polsce dla żywności modyfikowanej genetycznie. W ocenie ministra Ardanowskiego, przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy mogliby nawiązać w tej dziedzinie długofalową współpracę. Ukraiński minister wyraził zainteresowanie tą propozycją.

Rozwiązania na rzecz ułatwienia podjęcia pracy sezonowej przez pracowników z Ukrainy

Minister Ardanowski przedstawił rozwiązania przyjęte w Polsce na rzecz ułatwienia podjęcia pracy sezonowej przez pracowników z Ukrainy. Dodał, że ukraińscy pracownicy sezonowi cieszą się w Polsce uznaniem. Minister Ardanowski wyraził ponadto opinię o zasadności wypracowania polsko-ukraińskiej umowy regulującej status pracowników sezonowych z Ukrainy.

Ministrowie zgodzili się, że przyszłość  europejskiego wymaga wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w kontekście wyzwań klimatycznych i rosnących oczekiwań społecznych co do prośrodwiskowego wymiaru rolnictwa.

Minister I. Petraszko zaprosił ministra Ardanowskiego do złożenia wizyty na Ukrainie, w celu kontynuacji rozmów o możliwościach zacieśnienia współpracy w kwestiach rolnych. Rozmówcy zadeklarowali gotowość do regularnych kontaktów na poziomie politycznym i roboczym.

Ukraina pozostaje ważnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. W pierwszym półroczu 2020 r. polski eksport rolny na Ukrainę osiągnął wartość blisko 366 mln euro. Od 2017 r. polski eksport rolny na Ukrainę rośnie (w pierwszym półroczu 2020 r. saldo jest dla Polski dodatnie i wynosi 41,8 mln euro).

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tlenek etylenu w lodach. GIS wycofuje partie

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzeganiao Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane poniżej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE