Pomoc dla sektora mleczarskiego będzie przedłużona

Komisja Europejska ogłosiła przedłużenie tzw. środków siatki bezpieczeństwa dla sektora  mleczarskiego do 2016 r.  Środki, które przyjęła KE dotyczą publicznego zakupu interwencyjnego oraz dopłat do prywatnego  przechowywania dla masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

Takie rozwiązanie występuje już na rynku. Podjęta przez KE decyzja powoduje, że obowiązujące obecnie instrumenty  pomocy dla sektora mleczarskiego zostaną przedłużone na okres od 1 października 2015 r. do 29  lutego 2016 r.

Przyjęty system, w przypadku skupu interwencyjnego, polega na zakupie przez władze wyznaczonych produktów po określonej z góry cenie, do maksymalnego, określonego przez KE  wolumenu 109 tys. t dla OMP oraz 50 tys. t dla masła. Taki zakup dotyczy produktów  spełniających minimalne wymagania dot. jakości. W momencie, gdy określone powyżej wielkość  zostaną wyczerpane, skup będzie kontynuowany, ale w oparciu o przetarg.

 

\"Pomoc

 

Zakupione ilości  odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła trafią z powrotem na rynek, gdy KE uzna, że sytuacja  uległa poprawie i ceny produktów powróciły do normalnego poziomu. Prywatne przechowywanie polega natomiast na wycofaniu na określony z góry czas danych  produktów z rynku. W zamian za to władze przydzielają pomoc finansową podmiotom, które  przechowują daną partię produktów.

Czytaj także:
Ograniczenia prądu pogrążą polskich mleczarzy

KE przewiduje zwiększenie dostaw mleka w Unii

Od września 2014 r. do chwili obecnej w ramach prywatnego  przechowania do magazynów dostarczono ok. 108,6 tys. t masła i 40 tys. t OMP, a 1,176 t  odtłuszczonego mleka w proszku zostało zakupione na rynku w ramach skupu interwencyjnego. Obecne przedłużenie obowiązywania tzw. siatki bezpieczeństwa dla produktów mlecznych  związane jest z niekorzystną sytuacją na rynku i utrzymującym się embargo nałożonym przez  Rosję.

Według danych KE, popyt na mleko i przetwory mleczne na świecie osłabł w okresie 2014 r. i w  pierwszej połowie 2015 r. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do takiej sytuacji, był spadek  importu z Chin.

Również działania podjęte przez Rosję dotyczące przedłużenia ograniczeń w  handlu na wiele produktów rolno – spożywczych, w tym produktów mlecznych, do sierpnia 2016 r.,  wpłynęły na spadki cen. Biorąc pod uwagę obecną sytuację n a rynku KE przewiduje, że ceny  mleka oraz produktów mlecznych w kolejnych miesiącach utrzymają się na stosunkowo niskim  poziomie.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie KE, BNP Paribas, portalspożywczy.pl
Redakcja AgroNews, fot.: imagesFree 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here