Pomoc suszowa: są już pierwsze wypłaty, minister wydłuża termin

Pierwsze rekompensaty za straty suszowe są już na kontach rolników – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, termin składania wniosków został wydłużony do 31 października.

Pomoc suszowa, szacowanie strat suszowych w gospodarstwach, Jan Krzysztof Ardanowski,  Paweł Mucha, ARiMR, susza

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już wypłatę pomocy  finansowej za straty spowodowane suszą. Tylko wczoraj wydano 1 160 decyzji przyznających wsparcie.

Pomoc suszowa. Rolnicy złożyli już 28 tys. wniosków

Ogólnie do tej pory do biur powiatowych Agencji wpłynęło 28 tys. 221 wniosków na łączną kwotę 170,8 mln zł. Z tego ok. 15 tys. wniosków (na kwotę ponad 102 mln zł) dotyczy szkód w wysokości co najmniej 70 proc. upraw.

Pozostałe 13,2 tys. wniosków (na kwotę 68,6 mln zł) dotyczy strat w wysokości od 30 do 70 proc. upraw – informuje resort rolnictwa.

Termin dopiero od jutra, a 13 tys. wniosków już wpłynęło

Ta ostatnia informacja trochę nas zaskoczyła, bowiem wnioski o pomoc suszową dla rolników poszkodowanych właśnie w przedziale między 30 a 70 proc. strat można składać dopiero od jutra. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Pawła Muchę, rzecznika prasowego ARiMR.

Część rolników, którzy ponieśli starty od 30 do 70 proc. upraw rzeczywiście złożyła już wnioski, mimo, że nabór rozpoczyna się dopiero jutro. Zostały one przyjęte, ale rozpatrywane będą dopiero po 26 września. Jednocześnie zapewniam, że rolnicy, którzy złożyli dokumenty przed czasem, nie muszą składać ich po raz drugi – wyjaśnia w rozmowie z nami Paweł Mucha, rzecznik ARiMR.

Wydłużenie terminu

Pierwotnie wnioski o pomoc suszową można było składać do 28 września (termin dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc.) i do 17 października (termin dla tych, których straty wyniosły od 30 do 70 proc.).

Jednak ze względu na problemy z dostarczeniem protokołów w wyznaczonym terminie, minister Ardanowski postanowił wydłużyć okres składania wniosków – do 31 października.

1,5 mld zł na pomoc dla rolników

Na pomoc dla poszkodowanych przez tegoroczną suszę rząd przeznaczył 1,5 mld zł.

To największa w naszej historii kwota przeznaczona na pomoc rolnikom, których gospodarstwa poniosły straty w wyniku suszy – przypomina resort rolnictwa.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha w przypadku 70 proc. strat i 500 zł do 1 ha jeśli straty były mniejsze. Jednak rolnik, który ubezpieczył upraw, otrzyma połowę stawki pomocowej.

Kamila Szałaj, fot.

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. 1000 decyzji a 500 wypłaconych to sukces. Tydzien czasu. Ile czasu potrzeba na rozpatrzenie choćby tych 28 tyś. A wszystkiego będzie 200 tyś. ????????? Minister powiedział, kilka milionów złotych wypłat dzienie? To ile wyplaca ? To porażka. Jezeli juz rozmawiacie z Arimr zadajcie konkretne pytania. To co interesuje rolnikow. Zadam Pani dwa ile czasu agencja ma na rozpatrzenie wniosku, czy decyzje będą wysyłane pisemnie i do kiedy agencja wypłaci wszystko ( to już wiem, mają czas do grudnia, budżet ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here