Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Rozwiązania takie doskonali drużyna Politechniki Łódzkiej, która reprezentowała Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021.

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkej
Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej Foto: Politechnika Łódzka

Wyłoniona w półfinałach Imagine Cup 2021 drużyna Intelligent Hives (Inteligentne Ule) składa się z doktorantów i studentów wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej, co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję oraz wzrost wielu gatunków roślin, dlatego brak tych pożytecznych owadów odczują nie tylko pszczelarze, ale my wszyscy” – mówi pomysłodawca projektu, Sebastian Górecki.

Aplikacja umożliwia doglądanie pasiek z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń takich jak smartfon, tablet, czy komputer. Dodatkowo ułatwia ona wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin.

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkej
Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej Foto: Politechnika Łódzka

Urządzenie BeeHUB, również stworzone przez polski zespół, wykonuje precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności, dzięki czemu można sprawdzać, czy ul jest dobrze ocieplony, czy nie gromadzi się w nim wilgoć, przez którą mogłyby gnić ramki, oraz możliwe jest stałe kontrolowanie przybytków i ubytków w ulu.

Dziewiętnasta edycja międzynarodowego konkursu Imagine Cup została zorganizowana przez Microsoft w formie zdalnej. Do finału zakwalifikowano 38 projektów, w tym jeden z Polski, prowadzony przez studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej. Inteligentne monitorowanie uli jest jednym z sześciu projektów w kategorii Earth. Ostatecznie wygrały zespoły z: Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Kenii i Tajlandii.

PAP – Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak optymalnie wybrać herbicyd do ochrony kukurydzy?

W ochronie herbicydowej kukurydzy, coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania powschodowe. Dlaczego? Jednym z powodów (biorąc pod uwagę choćby coraz częstsze wiosenne susze), jest zdecydowanie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics