Ponad 18 tysięcy wypadków w rolnictwie. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Jak wynika z danych KRUS, w 2017 roku rolnicy zgłosili ponad 18 tysięcy wypadków przy pracy, odnotowano także 69 wypadków śmiertelnych.

Do najczęstszych należą te powstałe na skutek upadku (50,2%), pochwyceń lub uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń (11,7%) oraz uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta (11,2%).

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków?

Przede wszystkim powinniśmy zminimalizować ryzyka będące najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy. Jeśli więc połowa z nich powstaje na skutek upadku, warto zadbać o odpowiednie obuwie – antypoślizgowe oraz chroniące kostki przed skręceniem.

Równie istotne, szczególnie podczas pracy z wykorzystaniem maszyn rolniczych, jest odpowiednie dopasowanie odzieży. W żadnym w wypadku nie możemy zakładać luźnych, powiewających ubrań. Na ile to możliwe, powinny przylegać do ciała – szczególnie nogawki i mankiety – które mogą zostać wciągnięte przez wirujące części maszyn.

Natomiast równie ważne jest korzystanie z elementów ochronnych – jak rękawice, maski, okulary, fartuchy czy słuchawki ochronne – jeśli pracujemy w środowisku dużego natężenia dźwięku.

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, prawie połowa wypadków ma miejsce na terenie podwórza oraz obejścia gospodarstwa rolnego. Zanim więc rozpoczniemy najintensywniejszy okres pracy przypadający na miesiące wiosenne i letnie, warto wyrównać nawierzchnie głównych ciągów komunikacyjnych, a przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie otwory w ziemi. Porozrzucane przedmioty, nieużywane narzędzia, ale też niezabezpieczone wrota stanowią istotne zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale również wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego.

A może ubezpieczenie?

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ryzykownych sytuacji, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek niezdolności do pracy, a często również kosztownej rehabilitacji.

– Na rynku dostępne są już ubezpieczenia sprofilowane właśnie pod kątem osób szczególnie narażonych na wypadki przy pracy. Mając na uwadze, jak cenny jest każdy dzień w szczycie sezonu prac polowych, gwarantują wypłatę wyższego świadczenia za pobyt w szpitalu niż w przypadku choroby, ponadto wysokość świadczenia jest stała bez względu na długość hospitalizacji. Uzyskane z ubezpieczenia środki można przeznaczyć właśnie na pokrycie kosztów leczenia, ale mogą również stanowić wyrównanie utraconych lub zmniejszonych zarobków – mówi dr Justyna Talarek – z Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia. I dodaje  – Warto również pamiętać, że poważniejsze urazy mogą uniemożliwić nam pracę nawet przez kilka miesięcy. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie pokryje koszty utrzymania, jak również spłatę ewentualnych rat kredytów i pożyczek.

Praca na wysokościach, ciężkie załadunki, awarie maszyn i urządzeń, praca w nocy i przy zwierzętach – zawód rolnika wymaga połączenia tak naprawdę umiejętności dedykowanych kilku profesjom. Nie dziwi więc fakt, że należy do grona najbardziej niebezpiecznych – dlatego tak ważne jest przestrzeganie kluczowych zasad bezpieczeństwa pracy.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta uszkodził płot i odjechał. Co mu grozi?

Kierujący ciągnikiem rolniczym nieprawidłowo wykonał manewr skrętu w prawo w wyniku czego uszkodził ogrodzenie. Nie przejmującym się tym odjechał z miejsca kolizji. Został ujęty...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics