Porażające dane IUNG! Susza prawie w całej Polsce, we wszystkich uprawach

Susza rolnicza pogłębia się. Objęła już niemal cały obszar Polski. Zagrożenie deficytem wody zanotowano wśród 14 upraw na terenie 14 województw – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

susza, IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach właśnie opublikował piąty w tym roku raport monitorujący suszę rolniczą. Wynika z niego, że od od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku w Polsce wystąpiła susza rolnicza. Niedobory wody pojawiły się na obszarze 28,09 proc. gruntów ornych w 1219 gminach Polski na terenie 14 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego. To aż o cztery województwa więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel.

Instytut poinformował, że największy deficyt wody wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Wynosił od -230 mm do -239 mm.

– Średni deficyt wody dla Polski w obecnym okresie dla roślin uprawnych znacznie powiększył się (aż o 50 mm), obejmując nowe powierzchnie z suszą rolniczą. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 14, w poprzednim okresie było ich 10. Wzrosła też liczba gmin z suszą (o 670), w tym okresie odnotowano w 1219 gminach Polski (49,21 proc. gmin kraju). Odnotowano też znaczny wzrost powierzchni z suszą o 18,66 punktów procentowych – wskazał IUNG.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwa × 5 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE