Powstanie super-inspekcja \”od pola do stołu\”?

Ministerstwo rolnictwa wciąż opowiada się za utworzeniem super-inspekcji, zajmującej się bezpieczeństwem żywności "od pola do stołu". Opinie na ten temat są różne. Ale pytanie jest jedno – czy jeszcze przed końcem kadencji obecnego Sejmu ustawa ma szanse wejść w życie – zastanawia się Agrobiznes.

Obecnie istnieją trzy podległe ministrowi rolnictwa inspekcje: weterynaryjna, ochrony roślin i nasiennictwa oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Ministerstwo rolnictwa planuje je zlikwidować, a w ich miejsce powołać Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Ministerstwo rolnictwa zamierzało początkowo w struktury nowo powołanej jednostki włączyć sanepid, ale ostatecznie ma on pozostać przy ministrze zdrowia.

Jak podaje Agrobiznes, największe oczekiwania od powstającej super-ispekcji ma branża mięsna. Chodzi tu o pomysł spionizowania inspekcji weterynaryjnej w ramach nowej instytucji.

Z planowanego powstania super-inspekcji nie cieszą się natomiast weterynarze. Ich zdaniem inspekcja weterynaryjna powinna pozostać oddzielna instytucją.

Nowe przepisy dotyczące połączenia trzech inspekcji mają wejść w życie 1 stycznia 2012 roku.

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
Źródło: Agrobiznes
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here