Pożar balotów słomy w Rudnikach

29 maja 2024 r. o godzinie 1:37 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Rudniki gm. Opalenica.

Pożar balotów słomy w Rudnikach Zdjęcie: Archiwum KP PSP Nowy Tomyśl

Dyżurny SKKP do działań zadysponował zastęp gaśniczy z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, dwa zastępy z JRG Grodzisk Wielkopolski, trzy zastępy OSP Opalenica w tym podnośnik hydrauliczny oraz zastępy z OSP Wojnowice, OSP Rudniki i zastęp z Wojskowej Straży Pożarnej w Porażynie. Dodatkowo do działań zadysponowano samochodem operacyjnym oficera w dyspozycji komendanta.

Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia zastano pożar budynku gospodarczego o wymiarach 60m x 15m x 8m. Wewnątrz budynku magazynowano ok. 2 tys. balotów słomy. W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury zawaliła się konstrukcja dachu oraz popękały ściany budynku.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz działaniach w obronie pobliskich drzew. Z uwagi na uszkodzoną konstrukcję budynku w konsultacji z właścicielem obiektu, podjęto decyzję o kontrolowanym wypalaniu znajdujących się wewnątrz balotów słomy. Po wypaleniu słomy przystąpiono do dogaszania pogorzeliska. Ze względu na odkształcenie konstrukcji nośnej budynku oraz jego bezpośrednie graniczenie ze szkolnym placem zabaw podjęto decyzję o rozbiórce, w tym celu wykorzystano koparkę przeładunkową udostępnioną przez sąsiedni zakład.

Działania, w których udział brało łącznie 11 zastępów straży pożarnych zakończono o godzinie 13:10.

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, asp. Szymon Maciejewski
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Nowy Tomyśl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polska wciąż w unijnym ogonie pod względem rozwoju sektora biogazu – wysokie koszty

Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa jest jednym z największych w Europie, ale wciąż nie przekłada się to na rozwój sektora biogazu. W rejestrze prowadzonym przez KOWR figuruje w tej chwili zaledwie 167 instalacji biogazowych o łącznej mocy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics