Przedstawiciele ARiMR na 55. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych w Antwerpii

W dniach 15-17 maja 2024 r. w Antwerpii odbyła się 55. Konferencja Dyrektorów Agencji Płatniczych Unii Europejskiej. Konferencja została zorganizowana w Belgii w związku z aktualnym przewodnictwem tego kraju w Radzie Europejskiej. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowały Zastępca Prezesa ARiMR Joanna Gierulska oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Sprawozdawczości Emilia Godlewska.

Przedstawiciele ARiMR na 55. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych w Antwerpii

Jak co roku, w spotkaniu uczestniczyli szefowie unijnych agencji płatniczych oraz instytucji sektora rolnego wszystkich państw członkowskich i krajów kandydujących, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych i Prokuratury Europejskiej EPPO.

Podczas 55. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych prezentacje i warsztaty skupiły się głównie na wnioskach wyciągniętych po pierwszym roku nowej WPR oraz na dostępie do danych i innowacyjnych technikach ich wykorzystywania, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Wszystko to w celu zwiększenia zarówno wydajności pracy agencji płatniczych, jak i profesjonalizacji sektora rolniczego.

Na wstępie konferencji przedstawiciele Komisji Europejskiej DG AGRI zaprezentowali podsumowanie w zakresie poważnych niedociągnięć podczas wdrażania WPR 2023–2027 oraz aktualny stan prac nad System Monitorowania Obszaru AMS.

Kolejne prezentacje pierwszego dnia konferencji dotyczyły nowego podejścia Trybunału Obrachunkowego do WPR 2023–2027 oraz perspektywy planowanych kontroli i audytów przeprowadzanych przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Aktualny stan swoich prac przedstawiły Europejski Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz Prokuratura Europejska EPPO.

Drugiego dnia konferencji odbyły się wspólne warsztaty „Potencjał sztucznej inteligencji do realizacji różnych obszarów administracji agencji płatniczych i systemów kontroli”. W ich trakcie uczestnicy debatowali nad potencjałem AI w zakresie realizacji transakcji i usług świadczonych przez agencje płatnicze.

W odróżnieniu od poprzednich konferencji, podczas których podsumowywano wyniki na podstawie kwestionariuszy rozsyłanych przez organizatora do państw członkowskich, tym razem ankiety zostały przesłane do fińskich i łotewskich rolników. To badanie posłużyło do oceny stan poziomu komunikacji z rolnikami w ramach nowej WPR.

Na zakończenie spotkania delegacja węgierska przedstawiła prezentację 56. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych, która odbędzie się w Budapeszcie w terminie 16-18 października 2024 r.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polska wciąż w unijnym ogonie pod względem rozwoju sektora biogazu – wysokie koszty

Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa jest jednym z największych w Europie, ale wciąż nie przekłada się to na rozwój sektora biogazu. W rejestrze prowadzonym przez KOWR figuruje w tej chwili zaledwie 167 instalacji biogazowych o łącznej mocy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics