Pożar suszarni słonecznika w Rychliku. Trudna akcja gaśnicza

1 grudnia br. doszło do pożaru w suszarni słonecznika w miejscowości Rychlik. Zapaliło się ziarno w silosie służącym do jego suszenia. Działania prowadzone były w trudnych warunkach pogodowych z bardzo utrudnionym dostępem do źródła pożaru.

Pożar suszarni słonecznika w Rychliku. Trudna akcja gaśnicza

Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar w górnej części silosa. Zamiarem KDR było ugaszenie pożaru poprzez podanie do wnętrza silosa przez właz rewizyjny w jego górnej części wody ze środkiem pianotwórczym, oraz podanie prądów gaśniczych do wnętrza silosa przez wentylatory odprowadzające wilgotne powietrze.

Pożar suszarni słonecznika w Rychliku. Trudna akcja gaśnicza

Konieczne było opróżnienie silosa

Działania na tych dwóch kierunkach nie przyniosły zamierzonego efektu. KDR podjął decyzję o opróżnieniu silosa z ziarna z kontynuacją działań gaśniczych. Silos nie posiadał możliwości awaryjnego zrzutu wsadu, w tym celu konieczne było wykonanie otworu w ścianie silosa. Dodatkowo wprowadzono prąd wody do wnętrza silosa po drabinie przenośnej w pionie doprowadzającym ciepłe powietrze. Podjęte działania przyniosły zamierzony efekt i pożar został ugaszony.

Działania gaśnicze utrudnione były z uwagi na nocną porę i silny mróz, w celu umożliwienia ogrzania się ratowników biorących udział w działaniach, na miejsce zadysponowano namiot pneumatyczny z nagrzewnicą. W działaniach udział brało 13 zastępów straży z OSP Przęślice, OSP Torzym, OSP Trzemeszno Lub., OSP Trzebów i JRG Sulęcin.

Źródło i fot: KP PSP Sulęcin

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics