Prawie 2 mln złotych wypłacił budżet państwa za szkody łowieckie na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu na szkody łowieckie wypłacono w tym roku dotychczas 1 mln 958 tys. zł – poinformowała wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania informacyjnego poświęconego ochronie środowiska oraz bioróżnorodności.

Prawie 2 mln złotych wypłacił budżet państwa za szkody łowieckie na Podkarpaciu
Prawie 2 mln złotych wypłacił budżet państwa za szkody łowieckie na Podkarpaciu

Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Lasów Państwowych. Na początku konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu spotkania z samorządowcami – wojewoda Ewa Leniart przytoczyła statystki dot. szkód, jakie zostały wyrządzone przez zwierzęta łowne.

– W 2010 r. wysokość odszkodowań wypłaconych z budżetu państwa na skutek tych szkód wyniosła 30 290 zł. W 2015 r. wypłacono już 1 mln 870 tys. zł. W 2020 r. kwota odszkodowań wyniosła 3 mln 267 tys. zł. W roku bieżącym, wypłacono dotychczas 1 mln 958 tys. zł. – wyliczyła wojewoda.

Tendencja wzrostowa obserwowana w regionie, budzi zdaniem wojewody troskę lokalnych samorządowców. Dzisiejsze spotkanie miało na celu przypomnienie aktualnych uwarunkowań prawnych i obowiązków leżących po stronie samorządu.

– Przypominaliśmy o tym, że jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego regionu, także w kontekście występowania zwierząt dzikich, które mogą stać się zagrożeniem dla osób i mienia. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przekazane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych – poinformowała Ewa Leniart.

Wojciech Wdowik, regionalny dyrektor ochrony środowiska, poruszył kwestie zabezpieczeń gospodarstw, w których zakupie partycypuje RDOŚ.

Kupujemy elektryczne pastuchy, elektryczne siatki oraz fladry, które przekazujemy rolnikom, aby minimalizować negatywne skutki aktywności zwierząt – mówił dyr. Wdowik.

Dyrektor Wdowik zwrócił także uwagę na szkoleniową część spotkania z samorządowcami.

– Mówiliśmy o behawioryzmie wilka oraz niedźwiedzia, o okresach ich aktywności, która wpływa na zachowanie tych zwierząt i jakie w związku z tym mogą pojawić się zagrożenia – dodał.

Dyrektor w rozmowie z samorządowcami przypomniał także o opracowanej procedurze postępowania w  przypadku kontaktu z wilkiem lub niedźwiedziem:
http://rzeszow.rdos.gov.pl/wilk-lub-niedzwiedz-pod-domem-co-robic

Jan Mazur, z-ca dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mówił o problemach zdrowotnych populacji żubra, który występuje głównie w południowej części województwa.

Źródło i fot.: rzeszow.uw.gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics