Premier Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej: Dajcie zgodę na dopłaty do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w niedzielę (30 stycznia), że rząd wprowadzi dopłaty do nawozów jak tylko otrzyma na to zgodę. Zaapelował przy tym do KE o wydanie stosownego dokumentu, by umożliwić rządowi te wypłaty z krajowego budżetu – podaje EURACTIV.pl

Premier Mateusz Morawiecki, fot.: KPRM

W czasie VIII Kongresu Rolnictwa RP szef rządu zadeklarował również, że obniżony VAT na paliwa zostanie utrzymany “co najmniej do początku żniw”. “Uspokojenie huśtawki cenowej, to zadanie fundamentalne”, ocenił Mateusz Morawiecki.

Morawiecki do KE: Dajcie zgodę na pomoc publiczną dla rolników

“Nie rozkładamy rąk, wystąpiłem do Komisji Europejskiej z wnioskiem o możliwość dopłat do nawozów i wprowadzimy takie dopłaty natychmiast, gdy doczekamy się na zgodę”, poinformował rolników Mateusz Morawiecki. “Dlatego apeluję z tego miejsca do Komisji Europejskiej – dajcie zgodę, abyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać rolnikom” – dodał premier.

Przyznał przy tym, że rząd zdecydowałby się na wypłaty nawet bez unijnej zgody, ale nie chce narażać zainteresowanych. “Zrobilibyśmy to i bez zgody, gdyby nie jedno ryzyko – że za rok przyjedzie urzędnik z Brukseli i powie, żeby oddawać pomoc publiczną”, tłumaczył premier. “Nie chcę, abyście państwo ryzykowali”, podkreślił zwracając uwagę, że żądanie zwrotu może dotknąć każdego rolnika.

Programy dla wsi z KPO realizowane bez zgody, a dopłaty co najmniej na poziomie UE

Mateusz Morawiecki przyznał, że “jest niepokój” dotyczący realizacji programów z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiej wsi. “Podjąłem decyzję, że będziemy realizować te programy, nie czekając na zgody, czy to całościowe, czy częściowe”, oświadczył podkreślając, że są to programy “dobre, wypracowane przez środowisko” (chodzi np. o program dotyczący małych zbiorników retencyjnych na wsi, do których budowy rząd dopłaci 15 tys. zł).

“A są jeszcze inne programy: energia dla polskiej wsi czy programy dla przetwórstwa rolnego, które pozwolą utrzymać większą marżę dla polskiej wsi”, dodał szef rządu.

Premier zapowiedział także, że rolnicy będą mogli liczyć na wyrównanie dopłat do poziomu unijnej średniej. Dla ogromnej większości, 95-97 proc. przed obiecanym czasem, zapewnimy dopłaty takie jak w UE albo nawet nieco wyższe, będziemy te programy uzupełniać z innych budżetów i innych środków”, zapewnił.

“Poradziliśmy sobie, poradził sobie polski rolnik w czasie, kiedy te dopłaty nie były równe. Teraz kiedy podnosimy je coraz bardziej, poradzi sobie jeszcze lepiej”, przewiduje szef rządu. Oświadczył jednak, że po to, żeby  polityka rolna “była pełna”, trzeba jeszcze skrócić drogę od pola do stołu. Morawiecki zwrócił uwagę, że „rolnik polski się napracuje, ogromnie napracuje, a większą część zysków konsumuje ten, który przykleja metki na produkty rolne”. “Aby to zmienić wdrażamy programy na przetwórstwo rolne, takie programy, jakich do tej pory polska wieś nie widziała”, reklamował.

Rząd chce zapewnić polskiej wsi konkurencyjność na rynku UE

“Dbanie o dobro polskiego rolnictwa to jeden z głównych celów rządu. Chcemy, aby wieś była coraz bardziej rozwinięta, konkurencyjna i bogatsza”, deklaruje rząd. „Jesteśmy zawsze z polskimi rolnikami. Użyjemy wszystkich możliwych środków, żeby polska wieś była wsią zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim”, podkreślił premier Morawiecki. „Polski rolnik musi posiadać jak najlepsze warunki do gospodarowania” – dodał.

Rolnikowi ma pomóc również Tarcza Antyinflacyjna  i Polski Ład

Z rozwiązań przewidzianych w rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mają skorzystać także rolnicy, m.in. dzięki obniżeniu VAT i akcyzy na paliwa oraz VAT na nawozy, co zmniejszy ich koszty produkcji. Tarcza przewiduje zerowy VAT na żywność i napoje (obecnie pięć procent) oraz na nawozy (obecnie osiem procent), na paliwa silnikowe osiem procent (obecnie 23 proc.). Ponadto VAT na gaz ma spaść z ośmiu procent do zera, na energię cieplną z ośmiu do pięciu procent, a na energię elektryczną utrzymany zostanie obniżony 5 proc. VAT. Od jutra (1 lutego), cena paliw powinna spaść do ok. 5 zł za litr. Regulacje zawarte w tarczy mają obowiązywać przez pół roku, czyli do końca lipca.

Natomiast sztandarowy program rządu Polski Ład zakłada m.in. większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uproszczenia prawne dla rolników, nowoczesny i przejrzysty system dzierżawy, który przyspieszy udostępnianie ziemi rolnikom. Przewiduje także wdrożenie nowej ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, wspieranie edukacji zawodowej i informatyzacji gospodarstw.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inspektorzy na polu. Co sprawdzają?

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaczynają intensyfikować swoje działania w terenie. Jednym z wyróżniających się zadań inspekcji jest pobór prób gleby do...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics