Premier przedstawił „Tarczę antykryzysową”. Ani słowa o rolnictwie!

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Pakietu antykryzysowego, który ma złagodzić negatywne skutki epidemii koronawirusa. Pomoc jest przeznaczona dla przedsiębiorców i pracowników. Niestety, o rolnictwie i wsparciu dla tej branży nie było mowy.

koronawirus, Mateusz Morawiecki, Pakiet antykryzysowy, Tarcza antykryzysowa,

Pakiet antykryzysowy, zwany Tarczą antykryzysową, zostanie podzielony na pięć głównych części: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. Plan pomocy zakłada m.in. przesunięcie płatności ZUS, sfinansowanie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia w poszkodowanych firmach oraz jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu. Rząd zamierza również monitorować w sklepach ceny żywności i produktów higienicznych. W ostatnich tygodniach nastąpił bowiem duży, nieuzasadniony wzrost cen tych towarów.

Szacunkowa wartość pakietu to około 212 miliardów złotych – powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Mateusz Morawiecki.

O rolnictwie ani słowa

Niestety, w wystąpieniu premiera zabrakło propozycji dla rolnictwa. A to ważny sektor polskiej gospodarski, który już odczuwa negatywne skutki szalejącej epidemii koronawirusa. W ostatnich dniach drastycznie spadły ceny skupu zbóż czy mięsa. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń eksportowych. Dlatego pomoc rolnikom w tym trudnym dla nich czasie jest konieczna.

Rolnicy czekają na procedury w sprawie koronawirusa

Kosiniak-Kamysz: wsparcie dla rolników konieczne

O takie wsparcie będzie zabiegał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Ludowców uznał, że należy wzmocnić pakiet antykryzysowy m.in. o pomoc dla rolników.

-Ta branża też będzie przeżywać kryzys. Wiele rzeczy eksportowaliśmy, więc trzeba rolnikom prowadzącym rodzinne gospodarstwa też pomóc i wypłacać minimalne wynagrodzenie tym, którzy znajdują się w kwarantannie lub w trudnej sytuacji – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że liczy na spotkanie lub telekonferencję z premierem, by przedstawić swoje propozycje.

Kamila Szałaj, fot. Kancelaria Premiera RP/Krystian Maj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics