Prestige Forte 370 FS – skuteczny w zwalczaniu szkodników glebowych!

Bieżącym problemem oferty rynkowej do ochrony ziemniaków jest niedostateczna ilość zarejestrowanych insektycydów zwalczających zwłaszcza  szkodniki glebowe. W zakończonym już procesie rejestracyjnym większość preparatów nie uzyskała ponownego „wpisu”, tym samym nie mogą być one używane do ochrony plantacji ziemniaka.

Jedyną z oficjalnie dostępnych metod ochrony bulw przed uszkodzeniami powodowanymi przez larwy szkodników – drutowce i pędraki, jest zaprawianie bulw zaprawą Prestige Forte 370 FS.

Zaprawianie ziemniaków na wiosnę przy użyciu zapraw insektycydowo-fungicydowych jest skutecznym sposobem, który pozwala producentom ochronić swoje plantacje przed szkodnikami i chorobami występującymi we wczesnych fazach rozwoju ziemniaka. Zaprawa insektycydowo-fungicydowa Prestige Forte 370 FS działa wielokierunkowo. Po pierwsze chroni przed wiosennym gniciem kiełków w następstwie choroby grzybowej – rizoktoniozy. Po drugie – chroni bulwę mateczną i bulwy potomne przed żerowaniem i uszkodzeniem ich przez larwy szkodników glebowych (drutowce i pędraki). Po trzecie – uwalnia producenta od „stresu”, który łączy się z nieprzewidzianymi sytuacjami w sezonie wegetacyjnym (np. nagły pojaw szkodnika lub warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi chorób) – a mogącymi wpłynąć na obniżenie jakości bulw. Obecnie, wysoką cenę produktu można uzyskać za ziemniaki tylko w przypadku ich wysokiej jakości (bez widocznych uszkodzeń, wżerów, ładnej gładkiej skórce, bez widocznych objawów chorobowych, które pośrednio są powodem deformacji i zdrobnienia bulw).

Prestige Forte 370 FS jest nową 2-składnikową zaprawa zawierającą 120 g imidachloprydu oraz 250 g pencykuronu – w 1 litrze środka. Dawka polowa to 60 ml preparatu (+ 1,5 l wody jako nośnika) na 100 kg sadzonych bulw ziemniaka. Pierwsza z substancji czynnych – imidachlopryd – chroni roślinę ziemniaka przed szkodnikami glebowymi i nalistnymi, gdyż insektycyd przy wiosennym zaprawieniu – wnika do bulwy matecznej i systemicznie krąży w roślinie  w trakcie jej wzrostu do ok. 11-12 tyg. od zastosowania. Druga substancja – grzybobójczy fungicyd działa w sposób kontaktowy i ogranicza skutki najgroźniejszej formy rizoktoniozy (choroba grzybowa – sprawca grzyb Rhizoctonia solani) – gnicie kiełków w trakcie wschodów.

Ważnym aspektem stosowania zaprawy Prestige Forte 370 FS jest „praktyczność”- czyli połączenie w jednym zabiegu wielokierunkowej ochrony przed szkodnikami i chorobami oraz szybkość przeprowadzenia samego zabiegu  zaprawiania. Ogranicza to więc dodatkowe nakłady na inne osobne zabiegi ochronne oraz oszczędza czas pracy.

 \"\"

Zaprawianie należy wykonać  przy użyciu profesjonalnych urządzeń lub zaprawiarek wyprodukowanych wyłącznie do tego celu. Aplikacja zaprawy następuje w trakcie procesu sadzenia w koszu zasypowym  sadzarki w  miejscu  wybierania  bulw przez  przenośnik taśmowo – czerpakowy lub w trakcie opadania bulw do gleby – opryskując jednocześnie rozredloną glebę.

W okresie wiosennym wzrasta aktywność szkodników glebowych – głównie drutowców (larw Elateridae) i pędraków, które zimują w glebie i mają niekorzystne działanie na sadzeniaki ziemniaka. Zaczynają one żerowanie w okresie poprzedzającym sadzenie bulw oraz przez cały późniejszy sezon wegetacji. Wykonując uszkodzenie bulw w postaci jam, kanałów i wgryzień w miąższu, powodują istotne obniżenie jakości bulw dla przemysłu spożywczego (frytki, chipsy), przetwórczego i detalicznego.

Dodatkowo w trakcie dalszego wzrostu, a następnie w okresie późniejszego składowania już w przechowalniach, uszkodzone przez szkodniki glebowe bulwy narażone są na wtórne porażenie chorobami grzybowymi (poprzez wnoszenie bakterii i zarodników grzybów z cząstkami gleby na ciele larw).

Uszkodzenia przez szkodniki glebowe nasilają się na polach, które kiedyś w „swojej” historii uprawy agrotechnicznej mniej starannie użytkowano, tam rozwój larw był niezakłócony i można spodziewać się ich większej liczebności. Sytuacje takie mogą się zdarzać głównie w przypadku wielohektarowych dzierżaw gruntów, kiedy nie znamy ich wcześniejszego „pochodzenia”.

Występowanie pędraków związane jest pośrednio z występowaniem zadrzewień śródpolnych. Dlatego przejmując takie stanowiska pod uprawę ziemniaka powinniśmy bardziej uzmysłowić sobie możliwość licznego występowania szkodników glebowych, które czasami bardzo trudno zdiagnozować. Przy suchej lub zimnej wiośnie wykrycie stadiów larw jest praktycznie – niemożliwe, a późniejsze straty znaczne!!!

Dodatkowym aspektem przeciwdziałającym nadmiernym uszkodzeniom bulw przez drutowce jest także nawadnianie plantacji. Stwierdzono, że w lata „suche”, o małej ilości opadów lub na stanowiskach gleb lekkich – bulwy ziemniaka uszkadzane są w większym stopniu przez drutowce i pędraki (oraz rolnice) ponieważ larwy wykonują wtedy wżery w poszukiwaniu wody (bulwa składa się w 80 % z wody).

\"\"

Ponieważ okres „czynny” zaprawy wynosi  ok. 11-12 tygodni od sadzenia, możemy spotkać się w uprawie ziemniaków ze zjawiskiem „jesiennego uszkadzania” bulw, czy to przez larwy, które wiosną nie miały kontaktu ze środkiem ochronnym lub przez larwy małe, które w trakcie wzrostu przeszły okres „linienia” i stały się  przez to praktycznym źródłem uszkodzeń bulw plonu głównego. Zaleceniem dla producentów ziemniaka byłoby niezbyt długie przetrzymywanie bulw w glebie po ustaniu działania ochronnego zaprawy. Optymalnie ziemniaki należy wykopać w momencie dojrzałości bulw – zgodnie z grupą wczesności.

Zaprawa Prestige Forte 370 FS tworzy innowacyjny system ochronny przez działanie dwóch substancji czynnych – insektycydu i fungicydu. Powoduje usunięcie wszystkich czynników ograniczających plonowanie ziemniaków. Wzmacnia rośliny, przez co możliwość osiągnięcia genetycznie „zaprogramowanego” plonu dla poszczególnych odmian ziemniaka staje się normą.

 

Uszkodzenie bulw przez szkodniki glebowe
(średnie z lat 2009-2010 )
Kombinacja Procent uszkodzonych bulw [szt]
Procent uszkodzonego plonu [% wagi]
2009 r. 2010 r. 2009 r. 2010 r.

Prestige Forte 370  FS

60 ml/100 kg bulw

0,2
0,41 0,35 0,25
Kontrola 3,0 2,5 3,4 2,4

Dr inż. Tomasz Erlichowski
IHAR Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, fot. Bayer CropScience

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rząd polski i ukraiński szukają rozwiązań korzystnych dla polskich rolników. Póki co bez konkretów

W ramach polsko – ukraińskich konsultacji międzyrządowych Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Odbyły się także rozmowy polskich...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics