Prezes KRIR apeluje do Premiera

W dniu 09 listopada br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystąpił z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie wywiadu Pani Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej jaki ukazał się w dniu 29 października br. w Gazecie Wyborczej pt. „Nie powiemy dopłaty dla rolników albo weto". Jednocześnie w tej sprawie Prezes KRIR wystąpił do Piotra Niemczyckiego Prezesa Zarządu Agora. S.A

Środowisko rolnicze stanowczo sprzeciwia się wyrażonej przez Panią Minister E. Bieńkowską opinii dotyczącej przyszłych zamierzeń Rządu RP w dalszym procesie negocjacyjnym z Komisją Europejską.

Wyrażony w tytule artykułu pogląd potwierdzony i rozbudowany w dalszej części wywiadu stawia Polskę w gorszej pozycji negocjacyjnej w szczególności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas ustaleń budżetu WPR dla Polski na lata 2014-20.

Według samorządu rolniczego, wystąpienie Pani Minister wpływa na szkodę Państwa Polskiego.  Jest niedostosowane do realiów polskiego rolnictwa. 

Rolnicy pobierający płatności bezpośrednie mają obowiązek utrzymania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej, spełniając wysokie wymagania środowiskowe wykonują zabiegi agrotechniczne  bez względu na często ujemny rachunek ekonomiczny swojej pracy. W ramach płatności bezpośrednich rolnicy wprowadzają w swoich gospodarstwach szereg kosztownych wymogów związanych z zaleceniami Komisji Europejskiej poprzez dostosowanie produkcji rolnej do obowiązujących rozporządzeń i dyrektyw.

Środowisko rolnicze argumentuje swoje stanowisko m.in. tym, iż dopłaty bezpośrednie stanowią 50% dochodów rolniczych i 60% parytetu dochodów ludności wiejskiej w stosunku do pozostałych działów gospodarki, to bez dopłat bezpośrednich parytet dochodowy zmniejszy się do 30%, co doprowadzi do ubóstwa rolników w stosunku do innych grup społecznych.

List Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych jest prośbą do Premiera aby zwrócił się do członków Rządu, z apelem o rozwagę wypowiedzi podczas publicznych wystąpień w mediach dotyczących procesu negocjacyjnego w sprawie budżetu UE 2014-2020.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics