Prezydencki projekt o nasiennictwie w toku

Prace nad ustawą o nasiennictwie trwają.

Jak informuje TVP Parlament, "prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie zachowuje przepisy dotyczące GMO zawarte w ustawie z 2003 r. Większość klubów opowiedziała się w Sejmie za dalszymi pracami nad projektem. Swoje stanowisko wobec projektu przygotowuje rząd.

Podczas debaty plenarnej zgłoszono wnioski: o skierowanie projektu ustawy o nasiennictwie do komisji rolnictwa, o przekazanie projektu także do komisji ochrony środowiska oraz o odrzucenie projektu. Głosowanie nad wnioskami odbędzie się w piątek.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, przedstawiając w Sejmie prezydencki projekt, poinformował, że jego celem jest „nowoczesne i zgodne z prawem Unii Europejskiej uregulowanie kwestii związanej z wytwarzaniem, rejestracją, oceną, kontrolą i obrotem materiałem siewnym”. Dodał, że projekt ten wdraża do polskiego prawa kilkanaście dyrektyw unijnych.

Projekt ten ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 2003 r. Nadal mają jednak obowiązywać przepisy: o zakazie wpisu odmian genetycznie modyfikowanych do krajowego rejestru, obowiązek dołączenia do wniosku o wpis do krajowego rejestru oświadczenia, że odmiana nie jest GMO, zakaz dopuszczenia do obrotu na terytorium Polski materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz sankcje za nieprzestrzeganie tych przepisów – podkreślił Dziekoński.

Jak zauważył, zdaniem prezydenta sprawy związane z GMO, w tym dopuszczenie do obrotu modyfikowanego materiału siewnego, powinny być rozstrzygnięte w innej ustawie, kompleksowo regulującej kwestie organizmów GMO.

W tak ważnych i wrażliwych obszarach jak kwestie dotyczące organizmów genetycznie modyfikowanych, zmiany nie mogą być wprowadzone z pominięciem szeroko zakrojonej debaty publicznej oraz konsultacji społecznych – mówił.

Dodał, że zaproponowane przepisy pozwalają na wdrożenie koniecznych uregulowań dotyczących nasiennictwa, a jednocześnie nie wzbudzają kontrowersji, jakie wywołuje GMO.

Dziekoński wyjaśnił, że prezydent, przedkładając projekt, wziął pod uwagę stan prac nad prawem unijnym w zakresie GMO. KE przychyla się do poglądu, że uprawa roślin transgenicznych powinna być uznana za sprawę o istotnym charakterze lokalnym, podczas gdy wprowadzenie takich nasion do obrotu czy ich przywóz powinny być nadal uregulowane na poziomie UE. Ale nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie – zaznaczył.

Kluby: Ruch Palikota i PiS opowiedziały się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. RP uzasadnił wniosek tym, że projekt jest „kolizyjny” z unijnymi przepisami, a to grozi nałożeniem kary na Polskę. Natomiast PiS uważa, że projekt „jest zły”, bo nie gwarantuje, że GMO nie przedostanie się do środowiska.

Za dalszym procedowaniem projektu opowiedziały się PO, PSL, SLD. Posłanka PO Dorota Niedziela podzieliła argumenty przedstawione przez prezydenta w uzasadnieniu projektu i przyznała, że sprawa GMO wymaga szerokiej debaty. Cezary Olejniczak (SLD) zwrócił uwagę na potrzebę uchwalenia przepisów dot. nasiennictwa, ale – jak zauważył Romuald Ajchler (SLD) – ustawa nie powinna „tylnymi drzwiami” wprowadzać GMO do Polski.

Stanisław Kalemba (PSL) namawiał do zajęcia się projektem i przeprowadzeniem ponadpartyjnej dyskusji na ten temat. W opinii Jarosława Żaczka (SP) przepisy projektowanej ustawy należy uszczelnić i pracować nad nimi także w komisji ochrony środowiska.

Rząd przeciwny GMO

Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra poinformował, że do prezydenckiego projektu w trybie pilnym przygotowywane jest stanowisko rządu. Potwierdził, że rząd nadal uważa, iż Polska powinna być wolna od GMO. Odnosząc się do pytań posłów Butra podkreślił, że inne kraje wprowadziły zakaz upraw GMO, ale obowiązują tam unijne przepisy dotyczą rejestracji i obrotu materiałem siewnym GMO. Do ich wdrożenia Polska jest zobowiązana wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ustawa o nasiennictwie, którą Sejm uchwalił 1 lipca 2011 r., została zawetowana przez prezydenta z powodu niezgodności z prawem unijnym. Posłowie podczas prac nad tą ustawą w Sejmie wykreślili przepisy dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych i wprowadzili przepis zakazujący w Polsce obrotu materiałem siewnym GMO. Prezydent, wetując ustawę, zobowiązał się do przygotowania nowego projektu. Dokument ten został przekazany do Sejmu na początku stycznia 2012 roku."

Źródło: TVP Parlament, www.tvpparlament.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,554ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE