Prezydent: chcemy, aby polski rolnik w następnej perspektywie finansowej otrzymywał równe dopłaty

– Chcielibyśmy, aby polski rolnik w następnej perspektywie finansowej otrzymywał takie dopłaty, jakie otrzymuje średnio rolnik UE. To jest jeden z naszych najważniejszych celów – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z ministrami rolnictwa ośmiu państw UE oraz Komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Andrzej Duda, Janusz Wojciechowski

Dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim oraz z ministrami rolnictwa ośmiu państw UE: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.

Na wspólnej konferencji prasowej z komisarzem Januszem Wojciechowskim i z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim prezydent poinformował, że na spotkaniu dyskutowano o wysokości budżetu na następną perspektywę finansową 2021-2027, w tym o wydatkach na Wspólną Politykę Rolną.

– Dzięki wspólnej polityce rolnej Unia Europejska stała się największym eksporterem żywności na świecie. To jest  sukces WPR, a od 16 lat Polska bierze w tym czynny udział – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas.

– I to jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów krajów naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Duda: zrównanie dopłat to jeden z naszych najważniejszych celów

Odniósł się także do kwestii zrównania dopłat. Przekonywał, że ta sprawa jest dla polskiego rządu priorytetowa.

– Naszym postulatem jest, aby te dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem europejskim. To znaczy, aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w Unii Europejskiej. Różnica ta wynosi obecnie ok. 21 euro do hektara – mówił Andrzej Duda.

– Chcielibyśmy, aby luka, która jeszcze do tej pory pozostawała, została zamknięta. I aby polski rolnik w następnej perspektywie finansowej otrzymywał takie dopłaty, jakie otrzymuje średnio rolnik UE. To jest jeden z naszych najważniejszych celów – powiedział prezydent.

Nowe wyzwana przed rolnikami

Prezydent zaznaczył także, że rolnictwo stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska i ochroną klimatu.

– Rolnicy muszą się do tych wymogów dopasować i muszą na te ważne wyzwania odpowiedzieć. Ale jeżeli mają to uczynić bez płacenia kosztów w postaci obniżenia poziomu życia i jakości produkowanej żywności, to musi to zostać uwzględnione przez KE i w ramach finansowych WPR. O tym w tej chwili dyskutujemy i nad tym pracujemy – zapewnił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na zagrożenia, z którymi spotykają się polscy rolnicy.

Wśród nich wymienił starzenie się ludzi na wsi, brak następnych pokoleń na wsi, utrudniona konkurencyjność mniejszych gospodarstw, intensyfikacja produkcji rolnej czy stosowanie coraz większej ilości nawozów sztucznych i pestycydów.

– Pod tym względem polskie rolnictwo jest znacznie bardziej ekologiczne i to jest dla nas powód do radości, ale chcielibyśmy bardzo wysoką jakość polskiego rolnictwa utrzymać, spełniając zarazem wszystkie te elementy, które są tak bardzo potrzebne, aby to rolnictwo mogło się rozwijać – powiedział Andrzej Duda.

Kamila Szałaj, fot. Igor Smirnow/KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here