Prezydent: czeka nas poważny wstrząs na światowym rynku żywności

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrała się Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Narodowej Radzie Rozwoju, by omówić sytuację na rynku żywności w związku z wojną na Ukrainie. W posiedzeniu wziął udział Prezydent Andrzej Duda.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Narodowej Radzie Rozwoju

– To bardzo ważne posiedzenie w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Mam nadzieję, że jego konkluzje dla przyszłości polskiego rolnictwa okażą się pomocne – powiedział Prezydent RP, otwierając spotkanie.

Spadek dochodów w rolnictwie

Jak podkreślił, trudna sytuacja w polskim rolnictwie i bardzo prawdopodobny spadek dochodów w tej dziedzinie gospodarki to efekt m.in. pandemii koronawirusa oraz wzrostu cen energii elektrycznej i gazu, wywołanego m.in. realizacją polityki klimatycznej.

Tych wzrostów się spodziewano, ale nie w zestawieniu ze wszystkimi innymi czynnikami, które zdarzyły się w ostatnim czasie, a które zsumowane tworzą niezwykle trudną sytuację. Na domiar złego doszła do tego wojna w spichlerzu nie tylko Europy, a w spichlerzu świata, jakim jest Ukraina oraz polityka sankcji wobec Rosji, która spowoduje drastyczne ograniczenia handlowe. W efekcie nie ma żadnych wątpliwości, że wstrząs na światowym rynku żywności będzie bardzo poważny – ocenił Andrzej Duda.

Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich NRR. – Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z zapisaniem szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich aktach prawnych – dodał.

Analiza stanu zapasów strategicznych

Podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

W posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wzięli udział m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz Doradcy Prezydenta RP Barbara Fedyszak–Radziejowska, Piotr Serafin, Błażej Spychalski i Łukasz Rzepecki.

Źródło i fot.: prezydent.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE