Prezydent: Dożynki 2014 to dożynki 25-lecia polskiej Wolności

Wolność, którą możemy się dziś cieszyć jest plonem zasiewu dokonanego ćwierć wieku temu – mówił w niedzielę podczas dożynek – święta plonów – w Spale prezydent Bronisław Komorowski.

 

\"rolnictwo,
 

– W tym szczególnym roku możemy Dożynki Prezydenckie w Spale przeżywać, jako dożynki całego 25-lecia polskiej wolności – powiedział Bronisław Komorowski.
 
Jak mówił, dokonujemy szeregu różnych ocen tego, co przez ten czas zmieniło się w naszym życiu, życiu naszych rodzin i gospodarstw, naszych wsi i gmin.

– Każdy z nas tę ocenę musi zrobić sam. Ale jestem przekonany, że gdyby zsumować te oceny, w którą stronę zmiany poszły, to suma tych ocen będzie niesłychanie pozytywna – powiedział prezydent. Dodał, że w tym roku warto oceniać zmiany, które zaszły na polskiej wsi przez ostatnie ćwierćwiecze.
 
Bronisław Komorowski podziękował rolnikom i wszystkim tym, którzy trud polskiego rolnika przekuwają w sukces Polski. Wcześniej przyjął od rolników bochen chleba.
 
– Przyjmuję ten piękny bochen chleba, jako owoc pracy wszystkich rolników polskich, jako piękny symbol uświęconej tradycji naszych ojców przyjmowania plonów z całej Polski. Serdecznie dziękuję za wysiłek rolników, za wysiłek wszystkich w Polsce. Będziemy starali się, aby ten bochen chleba był dzielony mądrzej i sprawiedliwie, aby starczyło go dla wszystkich, aby nikomu go nie zabrakło – powiedział.
 
W południe w Kaplicy Polowej Armii Krajowej odprawiona została msza święta z udziałem pary prezydenckiej, w trakcie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

\"rolnictwo,
 

Dożynkom towarzyszą liczne wydarzenia, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane są osiągnięcia poszczególnych województw.
 
Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. W 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich prezydent Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.

Redakcja AgroNews, fot. Łukasz Kamiński

Źródło: Prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here