Prezydent Duda: emerytury rolników powinna regulować konstytucja

Zreformowana konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych – powiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem polska wieś powinna mieć "mocne miejsce" w preambule ustawy zasadniczej.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Andrzej Duda, emerytury rolnicze, KRUS, prezydent

Prezydent Andrzej Duda wystąpił wczoraj na konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Według głowy państwa pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego powinna być uregulowana konstytucyjnie.

Zdaniem prezydenta istotne jest zapisanie w polskiej konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, żeby uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.

Jak podkreślił, należy dążyć do tego, by polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było "społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (…) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".

Emerytury rolników

Jedną z kwestii, która – według Andrzeja Dudy – powinna być uregulowana w ustawie zasadniczej są też emerytury rolnicze.

Czy w polskiej konstytucji powinny być uregulowane w sposób zdecydowany kwestie emerytalne rolników, zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już, z uwagi na upływ wieku, zdrowie, możliwości pracy w gospodarstwie? – pytał prezydent.

– Proszę państwa, o tym chciałbym, żebyście państwo dyskutowali; ja osobiście uważam, że tak, mogę to głośno tutaj powiedzieć – powiedział.

Polska wieś w preambule do konstytucji

Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji", która "ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wykładni konstytucji jako całości i poszczególnych jej zapisów".

– Jest to kwestia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. (…) nie mam żadnej wątpliwości, że także ze względu na historyczne zasługi polskiej wsi, polskich chłopów te elementy powinny być jasno i wyraźnie w preambule do Konstytucji wskazane – argumentował prezydent.

Ochrona życia i zdrowia na wsi

Zdaniem Andrzeja Dudy ustawa zasadnicza powinna także odnieść się do wielu kwestii "ważnych dla polskiej rodziny mieszkającej na wsi", m.in. ochrony zdrowia, dostępu do pomocy medycznej, a także "ochrony życia, a więc tego, co bardzo ważne dla zdecydowanej większości polskich rodzin rolniczych, które są pniem polskiej tradycji".

Miejsce polskiej wsi w konstytucji

Obecny na spotkaniu minister Paweł Mucha, wiceszef KPRP, podkreślił, że w dyskusji o nowej konstytucji nie może zabraknąć tematu polskiej wsi i przypomniał, że Kancelaria Prezydenta organizuje otwarte debaty na ten temat.

– Chciałbym, aby głos środowisk wiejskich był bardzo wyraźny – mówił minister Mucha. Poinformował też, że w przyszłym tygodniu odbędzie się też posiedzenie powołanego przy Prezydencie RP zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego, które także będzie okazją do rozmowy o problemach mieszkańców wsi.

oprac. Kamila Szałaj na podst. www.prezydent.pl
Redakcja AgroNews fot. Kancelaria Prezydenta RP/Krzysztof Sitkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here