Prezydent: Musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją

Do maja 2016 roku musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją – przekonywał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pikniku "Poznaj Dobrą Żywność". Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie tego ryzyka.

 

\"rolnictwo,
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką podczas Pikniku PDŻ, fot. Łukasz Kamiński

Prezydent Komorowski wraz z małżonką odwiedził piknik organizowany w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Mamy wszyscy świadomość, że w maju 2016 roku przestaną obowiązywać zasady ograniczające obrót polską ziemią i możliwość nabywania tej ziemi w różnych celach, także przez obcokrajowców – zwrócił uwagę Bronisław Komorowski.

– Musimy do tego czasu, tak jak robili to inni w UE, zabezpieczyć polską wieś, polską ziemię przed spekulacją i niebezpiecznymi formami nabywania jej w różnych, niekoniecznie zgodnych z polskimi potrzebami i interesami celach – przekonywał prezydent. Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie ryzyka.

– Oczekuję, że odpowiednia ustawa przyjdzie do podpisu prezydenta. Mamy czas, ale trzeba to zrobić jak najszybciej, by rozwiać wątpliwości na wsi polskiej co do intencji państwa polskiego. Państwo polskie, wzorem innych krajów UE (…), musi ten problem rozwiązać z korzyścią dla polskiego rolnika poprzez minimalizację zagrożenia, jakim jest nabywanie ziemi polskiej przez obcokrajowców w nieznanych celach – mówił Bronisław Komorowski.

Czytaj także:
Minister rolnictwa: Trwają prace nad rozwiązaniem kwestii sprzedaży ziemi rolniczej
Sawicki o sprzedaży bezpośredniej: warunki sanitarne będą uproszczone, zadaszenia doprecyzowane

Bronisław Komorowski przypomniał, że podpisał ostatnio ustawę o sprzedaży bezpośredniej. W ocenie Bronisława Komorowskiego, to jest kolejny krok do wydobycia tego co jest cenne na polskiej wsi.

– Polski rolnik sprzedaje swoje produkty, polski producent sprzedaje swoje produkty rolne w wielu krajach europejskich i my stanowimy skuteczną oraz groźną konkurencję – powiedział prezydent.

 
Źródło: Kancelaria Prezydenta, fot. Łukasz Kamiński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here