Prezydent nagrodził rolników

Dzięki rolnikom Polska jest nie tylko samowystarczalna żywnościowo, ale i rośnie eksport polskiej żywności. W ubiegłym roku był rekordowy, przekraczając 25 mld euro – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszej gali AgroLigi 2016.

\"rolnictwo,
Wśród rolników zwyciężyli Alicja i Krzysztof Spychalscy z Pikutkowa w woj. kujawsko-pomorskim. Państwo Spychalscy prowadzą 80-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze, specjalizujące się w nowoczesnej uprawie warzyw gruntowych (pomidory, cebula, marchew, burak czerwony). Ich gospodarstwo jest kompleksowo wyposażone w specjalistyczny sprzęt do uprawy i zbiorów warzyw, dysponuje także nowoczesną bazą przechowalniczą.

 

Jak podkreślił prezydent, jeżeli popatrzymy na skalę europejską, to widać jak duży sukces odnieśli polscy rolnicy, bo eksport żywności od 2004 r. wzrósł sześciokrotnie. Dodał, że w ubiegłym roku wartość eksportu produktów rolnych z Polski osiągnęła rekordową wartość ponad 25 mld euro.

Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2016

Do konkursu przystąpiło łącznie ponad 2,5 tys. rolników i firm. Wśród rolników zwyciężyli Alicja i Krzysztof Spychalscy. Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2016 prowadzą w Pikutkowie w województwie kujawsko-pomorskim 80. hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowych.

Mistrzem Krajowym Agroligi 2016 w kategorii firmy została Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. z Łomży. Jest to nowoczesna firma wyłącznie z polskim kapitałem, która produkuje pasze wg najwyższych światowych standardów. Firma z ponad 20. letnim doświadczeniem w produkcji mieszanek produkcyjnych wytwarza pasze dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

AgroLiga ma już prawie ćwierć wieku

Konkurs organizowany jest od 24 lat – na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR i Prezes ARR. AgroLiga promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej. Konkurs przebiega wieloetapowo, na szczeblach wojewódzkim i krajowym, a jego celem jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych AgroLigi w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy.

Redakcja AgroNews, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here