Prezydent: ostatni rok był trudny dla rolnictwa

Polska potrzebuje zrównoważonego rozwoju, takiego rozwoju w naszym kraju brakuje – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Ocenił, że potrzebne są doskonalsze regulacje prawne, m.in. dotyczące ubezpieczeń rolniczych.

 

\"rolnictwo,

– Żeby na wsi mieszkali młodzi ludzie, żeby gospodarstwa – zwłaszcza te rodzinne, na których nam najbardziej zależy – przechodziły z ojca na syna, państwo powinno się rozwijać w sposób sprawiedliwy i powinien być w państwie równy podział dóbr – mówił prezydent.

Ocenił, że ostatni rok był trudny dla rolnictwa. – Poprzez suszę, poprzez embargo, poprzez afrykański pomór świń. (…) Muszę powiedzieć, że wśród tej ogólnej radości dożynek ja też dzisiaj usłyszałem kilka smutnych, cierpkich słów dotyczących polityki wobec rolnictwa – zaznaczył.

Andrzej Duda przywołał słowa Jana Pawła II, który mówił, że niezbędne jest doprowadzenie do stanu, w którym polskie rolnictwo nie będzie zmagać się o przetrwanie. – Ażeby tak było, potrzebuje ono wszechstronnej pomocy ze strony Państwa. Polskie rolnictwo wciąż zmaga się z wieloma zagrożeniami; i naturalnymi – jak susze, powodzie, huragany, ale i z takimi, które mają charakter polityczny – dodał.

Według prezydenta w kraju nie ma dostatecznej troski o sprawy rolników. W jego opinii Państwo mogłoby lepiej zaopiekować się systemem ubezpieczeń dla rolników – tak, by gwarantował on spokojną produkcję rolną. – W innych krajach to potrafią i rolnicy mogą produkować spokojnie, nawet wtedy, gdy jest trudny rok i klęski. Mogą spokojnie myśleć o roku następnym, bo wiedzą, że będą mieli pieniądze na zasiewy w roku następnym – zaznaczył.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie podjęta zostanie praca nad rozwiązaniami legislacyjnymi, umożliwiającymi m.in. sprawny i uczciwy system oceny szkód i adekwatne odszkodowania dla rolników, wypłacane im bezpośrednio. – Chciałbym się w nią także, jako Prezydent RP, razem z ekspertami aktywnie włączyć – zapewnił.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przed wystąpieniem prezydenta mówił o zgłaszanym przez rolników postulacie zrównania dopłat z innymi krajami UE: "Pytanie czy mamy wyrównywać do Malty i Cypru, które mają dopłaty wysokie, ale mają słabe rolnictwo, czy do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, gdzie dopłaty są niższe. W tym roku polscy rolnicy otrzymają dopłaty na poziomie średnio europejskim, a ci, którzy mają hodowlę bydła, uprawiają rośliny wysokobiałkowe, ziemniaki i buraki, mają szanse na dopłaty wyższe" – mówił.

Odnosząc się do słów ministra rolnictwa Marka Sawickiego, Andrzej Duda powiedział: "Panie ministrze, oczywiście, nie należy równać do niższych dopłat, tylko do tych wyższych, bo wielu polskich rolników, kiedy słyszy o tym, co jest za granicą, czuje się dyskryminowanymi jako obywatele UE. O to trzeba twardo walczyć, bo z tego rolnicy nas, wybieranych w powszechnych wyborach, rozliczają. Chciałbym, aby ta ocena była bezwzględna, bo politykom taka ocena się należy".

Dodał, że obecnie Polska bardzo potrzebuje zrównoważonego rozwoju.

-Zwiedziłem ostatnio prawie całą Polskę i wiem, jak tego zrównoważonego rozwoju w naszym kraju bardzo brakuje, jak brakuje dobrych dróg, jak brakuje dobrze wyposażonych pięknych szkół, gdzie mogłyby się uczyć wiejskie dzieci, jak brakuje tego wszystkiego, o co mogłaby zadbać ta administracja centralna, bo samorządy ciężko pracują, ale nie zawsze mają jak, jeżeli tam na górze nie stwarza im się ku temu warunków – mówił Andrzej Duda.

Jak mówił, kwestia rozwoju wsi to też dostęp do szerokopasmowego Internetu. – Czasem nie wystarczy go tylko doprowadzić za fundusze UE, ale rozprowadzić tak, by mogli korzystać z niego ludzie. Sukces będzie wtedy, gdy pojawi się on w każdym gospodarstwie i młodzi będą mogli z niego korzystać i poprzez nowoczesność, dobrą komunikację i infrastrukturę będą mieli poczucie, że mogą realizować konstytucyjne prawo do wyboru miejsca zamieszkania – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że fundusze UE i realizacja dobrej polityki rolnej wesprą polską wieś, która "potrzebuje równości i sprawiedliwości w podziale dóbr”.

– Są w Polsce firmy państwowe, np. Elewar, które mogłyby znacznie lepiej wspierać rolników. Polityka zbożowa mogłaby być realizowana lepiej, by zapewnić większą stabilność cen – powiedział.

Wspomniał też o złej sytuacji rolników, którzy zainwestowali w gospodarstwa mleczne. – Wprawdzie z funduszy UE skorzystało w ostatnich latach tylko 11 proc. gospodarstw, ale obecnie znalazły się one w kryzysie, bo nie tylko muszą płacić kary, ale ceny mleka spadają. I nie ma dla nich adekwatnej pomocy, jeszcze w dobie suszy, gdy wzrosły ceny pasz. Na forum UE trzeba walczyć o to, by rolnicy, którzy produkowali mleko, zostali z kar zwolnieni – apelował.

Prezydent podkreślił znaczenie podpisanej w początkach swojej prezydentury ustawy zmierzającej do ochrony polskiej ziemi. W jego opinii nie jest ona jeszcze doskonała. – Chciałbym, abyśmy zmierzali do takich rozwiązań, które będą gwarantowały, że polska ziemia pozostanie w rękach polskiego rolnika – tego prawdziwego, który tę ziemię kocha; nie będzie ona przedmiotem spekulacji wielkiego biznesu – wyjaśnił.

Andrzej Duda dobrze ocenił działalność UOKiK, który chroni rolników przed zmowami cenowymi. Zaapelował do polityków, aby nie zostawiali rolników "z poczuciem porzucenia przez polskie państwo i władzę."

– Bezpieczeństwo państwa to także bezpieczeństwo żywnościowe, to także to, aby ci, którzy żywność produkują, czuli się komfortowo, to obowiązek prezydenta i władz, aby dbać o to każdego dnia. Będziemy robili wszystko, aby mogli sprzedawać produkty bezpośrednio, aby wzmocnić polskie przetwórstwo, by rolnicy traktowani byli uczciwie przez tych, którzy zarabiają na tym, co oni produkują. Aby był to zarobek uczciwy, a nie wyzysk – zaznaczył.

– Bardzo dziękuję, że mogę być gospodarzem tych Prezydenckich Dożynek wraz z moją małżonką – zwrócił się Andrzej Duda do zgromadzonych na uroczystościach w Spale. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę gościć tu dziś w Spale polskich rolników – ludzi codziennego trudu, ciężkiej pracy, bardzo często niepewnej z uwagi na uwarunkowania , choćby te naturalne, ale niestety czasem także i polityczne – dodał. Dziękował też obecnym mieszkańcom miast.

– Ta nasza wspólna tu obecność jest wyrazem solidarności. Dziś tej solidarności bardzo potrzeba. To solidarność poprzez wzajemne zrozumienie i zwracanie uwagi także na wzajemne interesy buduje wspólnotę – podkreślił prezydent.

Prezydent zwrócił uwagę, że wspólnotę buduje się także poprzez czczenie tradycji. Dziękował prezydentowi Ignacemu Mościckiego oraz wszystkim prezydentom, którzy kontynuowali tradycję dożynek.  Tradycja uroczystego zakończenia żniw w Spale sięga bowiem 1927 roku.

– Dziękuję za te piękne, wspaniałe wieńce dożynkowe i korony żniwne. Tak wielki trud, wielka praca polskich rolników, rodzin, kobiet. To praca wielopokoleniowa. Tradycja  odżyła, wieńce są, nie tylko tu na prezydenckich dożynkach – mówił Andrzej Duda. Wyraził wdzięczność samorządom, że dożynki organizują.

Dożynki Prezydenckie rozpoczęła w niedzielę Msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale. Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożyli kwiaty przy kamieniu upamiętniającym lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską.

Po nabożeństwie odprawionym w intencji rolników przez arcybiskupa Władysława Ziółka poświęcone zostały dożynkowe wieńce. Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa.

Wizytę prezydenckiej pary zakończyło zwiedzanie rozstawionego na stadionie COS Miasteczka Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw.

Źródło: Prezydent.pl, fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,169FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,546ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE