Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą sprzedaż tuczników z obszarów ASF

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem wirusa ASF – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

sprzedaż tuczników, ASF, Andrzej Duda, prezydent, świnie, trzoda chlewna, ceny trzody chlewnej, ceny wieprzowiny,

Łatwiejsza sprzedaż tuczników z obszarów ASF

Nowe przepisy pozwalają na sprzedaż mięsa wieprzowego, pochodzącego wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

W obecnym brzmieniu ustawa wyłącza jedynie obowiązek stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2014 r. – Prawo zamówień publicznych do zamówień na dostawy produktów mięsnych.

Ustawa wprowadza szereg warunków, od spełnienia których zależy udzielenie zamówienia bez stosowania Prawa zamówień publicznych. Świnie, od których pochodzą produkty mięsne lub mięso, muszą m.in. być zaopatrzone w świadectwo zdrowia, a produkty mięsne spełniać wymagania weterynaryjne.

Mięso z terenów ASF ma pierwszeństwo

Ustawodawca zobowiązał jednocześnie jednostki sektora finansów publicznych do udzielania w pierwszej kolejności zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych w rozumieniu nowelizowanej ustawy.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Redakcja AgroNews, na podst. KPRP, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here