Prezydent: szkół na wsiach powinno być mniej

Mniejsza liczba szkół podstawowych na wsiach jest szansą poprawy ich oferty edukacyjnej – ocenił prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu „Szanse edukacyjne na obszarach” w ramach Forum Debaty Publicznej.

Głównym tematem dyskusji, która odbyła się 15 czerwca, była poprawa jakości edukacji na wsiach oraz wyrównywanie szans między uczniami z obszarów wiejskich i z miast.

\"\"
 

System edukacyjny powinien być dostosowany do zmian na obszarach wiejskich, gdzie coraz więcej osób będzie pracowało w zawodach okołorolniczych – ocenił prezydent Bronisław Komorowski.

Podkreślił też, że na wsi zwiększa się liczba osób mających wyższe wykształcenie.

\"\"
 

Możemy odnotować istotną poprawę, jeśli chodzi i liczbę mieszkańców wsi, którzy mają wyższe wykształcenie – powiedział prezydent.

Dodał, że w ostatnim czasie już 9,3 % mieszkańców wsi miało wyższe wykształcenie, ale w miastach było to 23,6%.  Jak zaznaczył, system edukacyjny musi być dostosowany do zmian, jakie następują na wsiach.

\"\"
 

Znaczna część młodzieży nie będzie trafiała do zajęć typowo rolniczych, liczba gospodarstw będzie się zmniejszała, a będzie się zwiększała liczba osób znajdujących zatrudnienie w zajęciach okołowiejskich. To jest pytanie, czy system edukacyjny odpowiada na te zmiany, które już następują, które będą pogłębiały się w przyszłości. Czy wystarczająco jest nastawiony na wyposażenie młodych ludzi w wiedzę przydatną do funkcjonowania nie w zawodzie rolnika tylko w zawodach okołorolniczych – mówił Bronisław Komorowski.

Podkreślał także, że trzeba się zastanowić nad lepszym systemem kształcenia nauczycieli wiejskich
.

Przed debatą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kałęczynie odśpiewały Hymn Małej Szkoły.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło i fot. Prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here