Problematyczny taras

Jak prawidłowo ułożyć taras? Jak informuje www.e-dach.pl, "taras przy domu to marzenie wielu z nas. Przy jego wykończeniu ważne jest zastosowanie prawidłowego uszczelnienia i dobrej jakości płytek.     

Tak przynajmniej wygląda scenariusz w wersji z happy-endem. Niestety bardzo często akcja toczy się bardziej zawiłymi ścieżkami. Najpierw jest taras, potem pierwsza zima,  rozczarowanie i remonty – w takich okolicznościach na happy-end trzeba poczekać nawet kilka lat, dopóki inwestor nie zdecyduje się wykonać napraw jak należy. Typowe usterki to odpadające płytki, pękająca płyta konstrukcyjna, przeciekanie wody do pomieszczeń położonych niżej czy zawilgocenie ścian pomieszczenia sąsiadującego z tarasem.
 
Występują one nie dlatego, że taras ma takie właściwości, ale dlatego, że inwestorom szkoda pieniędzy na prawidłowe wykonanie tego elementu a niektórym wykonawcom brakuje wiedzy lub dokładności. Prezentujemy najczęściej występujące błędy wykonawcze i ich skutki:

  1. Najbardziej typowa usterka. Pod płytki dostała się woda i zamarzając oderwała je od podłoża. Płytki powinny być w pełni podsadzone zaprawą, bez pustek powietrznych.
  2. Tu użyto płytek marnej jakości i nie odpornych na mróz.
  3. Duży taras dzieli się dylatacjami a te się uszczelnia. Ta szczelina była najprawdopodobniej za szeroka, do tego materiał uszczelniający mógł być nieodpowiedni a sama dylatacja brudna podczas wykonywania połączenia.
  4. Brak systemowej taśmy uszczelniającej w narożu między ścianą a płytą tarasu i woda gromadząca się pod płytkami mogą doprowadzić nawet do takiej usterki".

Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór materiałów i wykonawców.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here