PROCAM Alert: Jakie zabiegi na zboża ozime w fazie T2?

Dzisiejszy PROCAM Alert dotyczy ochrony i odżywiania dolistnego zbóż ozimych w okresie od wykształcania liścia flagowego do fazy kłoszenia.  Doradcy agronomiczni PROCAM dr inż. Dariusz Wyczling, Grzegorz Malesiński oraz Jarosław Suszek przeprowadzą nas przez cały proces ochrony żyta, pszenżyta oraz pszenicy.

T2 – na co zwrócić uwagę?

Lustrację pola rozpocznijmy od sprawdzenia skuteczności poprzednich  zabiegów  skracania zbóż, jak również zwalczania chwastów. Następnie sprawdźmy plantację pod kątem chorób i szkodników. Oceniamy również odżywienie roślin, ponieważ wszystkie wymienione zabiegi możemy łączyć i wykonać za jednym przejazdem opryskiwacza.

Ubiegłe lata pokazują, że na większości plantacji trzeba wykonać korektę herbicydową. Pamiętajmy, że chwasty dwuliściennne, w tym okresie możemy zwalczać ograniczoną grupą herbicydów. Idealnie pasują tutaj: Biathlon® 4D, czy też Tiron 200 EC lub Ambasador 75 WG z  preparatem Pleban 75. Na miotłę zbożową lub owies głuchy możemy zastosować  Axial 50 EC.  Jeżeli chodzi o skracanie dokłosia i usztywniania źdźbła to zalecamy do użytku do tego  najczęściej  Moddus 250 EC lub Heltrin 250 EC, a także Medax® Max.

W zależności od odmiany, stanowiska i intensywności uprawy, musimy odpowiednio dobrać dawki i mieszaniny ww. produktów. Doradcy PROCAM chętnie pomogą przygotować odpowiedni program ochrony na Twoje pole:-)

Po zimie wskazane jest również odżywienie roślin odpowiednimi dodatkami. Dolistnie polecamy zastosować azot w postaci NHCa DELTA zwłaszcza w pszenicy. NHCa DELTA wpływa nam na intensywność wybarwienia i wielkość liścia flagowego,  co w konsekwencji zwiększa  MTZ, a także zawartość i jakość  białka. Uzupełnienia potrzeb nawozowych w fosfor  można skutecznie  dokonać nawozem dolistnym  Proleaf Makro P lub  Cynkofos. Pełen zestaw mikroelementów  możemy uzupełnić stosując nawóz Proleaf Max 4.0.

Uwaga na szkodniki

Skrzypionki, mszyce oraz wciornastki to najgroźniejsi wrogowie naszych upraw. Powinniśmy monitorować pola pod kątem tych szkodników. Jeśli się pojawią powinniśmy zastosować produkty oparte na dimetoacie, takie jak: Rodan S 400 EC, Danadim 400 EC, które można zakupić jeszcze tylko do końca maja, oraz Proalfacypermetrin 100 EC, który poprawi nam skuteczność działania pod kątem zwalczania skrzypionek.

Ochrona fungicydowa i herbicydowa żyta i pszenżyta

Przykładowa plantacja, na której doradcy PROCAM wdrażają swój program ochrony znajduje się w okolicach Tczewa. Pszenżyto ozime odmiany Sekret wysiano tam 15. września na glebie klasy IIIB i IVa. Obecnie plantacja znajduje się w fazie BBCH 37 i będzie na niej  wykonany zabieg korekty herbicydowej, oraz regulatorami wzrostu, insektycydami  i nawozami dolistnymi. W skład mieszaniny zbiornikowej wejdą preparaty: Ambasador 75 WG, Pleban 75,  Heltrin 250 EC, Rodan S 400 EC, oraz Cynkophos. Poza tym zostanie zastosowany dodatkowo fungicyd Dultrex-Pro 497 SC lub Durato PRO 497 SC w celu zabezpieczenia plantacji  przed najważniejszymi chorobami liści w tym gatunku, jakimi są rdze czy też brunatna plamistość liści i septorioza paskowana liści.

Kalkulacja kosztów

Plantacja, na której realizujemy program ochrony do dziś pochłonęła koszty w wysokości 3000 zł” – podsumowują doradcy PROCAM. Nie warto zatem oszczędzać już tak niewielkich kwot jak wydatek na fungicyd na tzw. dotrzymanie do fazy właściwego zabiegu podczas wykłoszenia, do którego pozostało jeszcze 10-15  dni (w zależności od regionu, terminu siewu, a także odmiany).   Wjazd w pole i tak będzie (nie mamy tutaj dodatkowych kosztów zastosowania), a w ostatnim czasie przeszły kilkudniowe opady deszczu ze zwilżeniem liści trwającym 3-5 dni.

Dla przypomnienia zabieg w fazie T1 był wykonany 08.04.2020 czyli 4 tygodnie temu za pomocą mieszaniny preparatów Input 460 EC oraz Halny 200 EC i praktycznie skończył już swoje działanie.

Chrońmy plantacje przed rdzą brunatną,  rynchosporiozą i  mączniakiem

Właściwy zabieg na żyto powinien być wykonany na krótko przed kwitnieniem.  Plantacje w tym czasie chronimy głównie przed rdzą brunatną, a czasami rynchosporiozą i  mączniakiem.

W pszenżycie ważnymi grzybami patogenicznymi, jakie mogą wystąpić w tym okresie są występujące na liściach rdze, brunatna plamistość liści, septorioza paskowana liści, a na kłosie rdza żółta, a zwłaszcza  grzyby z rodzaju Fusarium.  Fuzariozy są bardzo groźne dla naszych plantacji. Powodują nie tylko obniżenie plonu, ale też pogorszenie jego jakości ze względu na możliwość tworzenia mikotoksyn, szkodliwych zarówno  dla ludzi jak i zwierząt.

Dlatego też na intensywne plantacje żyta polecamy Fandango 200 EC, lub Juwel TT 483 SE (zwłaszcza w przypadku, gdy występuje mączniak) w mieszaninie z preparatem Buzz Ultra DF. W intensywnym pszenżycie  stosujemy podobne mieszaniny jak w życie, a dodatkowo doskonałym  rozwiązaniem jakie zalecają i stosują doradcy PROCAM jest łączne zastosowanie fungicudów Input 460 EC w mieszaninie z Buzz Ultra DF, który to bardzo dobrze ogranicza wszystkie choroby liści, a co najważniejsze  fuzariozy kłosa.  Do zabiegu na kłos warto dodać adiuwant np. Hurricane, który poprawi nam pokrycie liści i kłosa co zwiększy efektywność zabiegu.

Plantacje żyta i pszenżyta o mniejszym potencjale plonowania zwłaszcza na glebach lżejszych możemy chronić preparatami Dultrex-Pro 497 SC lub Durato Pro 497 SC w mieszaninie z Buzz Ultra DF. Do każdego z tych zabiegów dokładamy oczywiście insektycyd w celu zwalczenia szkodników takich jak mszyce, czy też wciornastki. Idealnie sprawdzą się tu Proalfacypermetrin 100 EC lub Rodan S 400 EC, który stosujemy w momencie wystąpienia wyższych temperatur i przy wystąpieniu dużego nasilenia mszyc.

Choroby pszenicy ozimej w fazie BBCH 37

Faza BBCH 37 w pszenicy ozimej charakteryzuje się w pełni wykształconym liściem flagowym. W tym czasie pszenice atakują: septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści, Microdochium nivale, a także wspomniane już wcześniej rdze i mączniak. Warto zaznaczyć, że Microdochium Nivale coraz częściej występuje w naszym kraju. W latach 2017 i 2019 na obiektach kontrolnych w naszych badaniach zasiedlenie liści dochodziło do 20-25%. Pamiętajmy, że 3 górne liście w pszenicy decydują o produkcji ponad 70% plonu, dlatego też powinny być zdrowe do fazy BBCH 75 czyli dojrzałości mlecznej ziarna, a do fazy BBCH 85 czyli dojrzałości mleczno-woskowej ziarna, powinien być zdrowy przynajmniej liść flagowy.

PROCAM Alert: Technologia uprawy ziemniaków w warunkach skrajnej suszy

Kiedy wykonywać zabiegi w pszenicy?

Faza w pełni wykształconego liścia flagowego to idealny moment na zabiegi w pszenicy. Pamiętajmy, że  interwał pomiędzy zabiegiem T1, a T2 nie powinien być dłuższy niż 4 tygodnie. Na intensywne plantacje pszenicy polecamy markowy produkt firmy BASF jakim jest  Secardo XE 125 EC. Jest to fungicyd niezwykle skuteczny pod kątem zwalczania septorioz i rdzy. Co więcej silnie skoncentrowany doskonale wnika i rozprzestrzenia się w roślinie dając długotrwałą ochronę, co pozwala Państwu spać spokojnie. Po aplikacji nie trzeba się martwić i chodzić co chwile na pole w obawie, że pojawi się jakiś problem.

Mieszanina preparatów Ventur 300 SC i Azarius-Pro 250 SC również spełni wszystkie oczekiwania jesli chodzi o skuteczna ochronę. Na pszenice o średnim potencjale ciekawym rozwiązaniem jest też fungicyd Corrib EC, który zawiera w swym składzie dwie bardzo dobre i uzupełniające się substancje z grupy triazoli doskonale ograniczające choroby liści w pszenicy.

Propozycje te pozwolą utrzymać plantacje w bardzo dobrej zdrowotności do czasu wykonania zabiegi T3.

Jeżeli zakupili Państwo wcześniej fungicyd zawierający w swym składzie substancję czynną chlorotalonil np. Banko 500 SC, warto  dodać go  w tym momencie do innych fungicydów w celu wsparcia ochrony przed septoriozą paskowaną liści – doradzają specjaliści PROCAM.

Oczywiście do zabiegu dodajemy insektycydy głównie przeciwko mszycom, skrzypionce, a zwłaszcza pryszczarkowi zbożowemu i czasem wciornastkom. Idealnie pasuje tutaj Rodan S 400 EC w mieszaninie z Proalfacypermetrin 100 EC.  Nawozy dolistne czy też  regulatory wzrostu stosujemy tak, jak było to przedstawione wcześniej przy omawianiu żyta i pszenżyta.

Doradcy PROCAM są do Państwa dyspozycji. Chętnie pomogą zaplanować właściwą  ochronę plantacji.

Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM https://www.procam.pl/kontakt

Jeżeli chcecie na bieżąco śledzić sytuację w uprawach – oglądajcie filmy z serii PROCAM ALERT

W celu zapoznania się ze szczegółami zapraszamy Państwa do kontaktu z  doradcami firmy ProCam dziękujemy i zachęcamy do obejrzenia innych filmów z serii PROCAM ALERT. Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM https://www.procam.pl/kontakt .

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Należy także pamiętać o zachowaniu zasad stosowania środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla pszczół.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE