Jak zadbać o kwitnący rzepak?

PROCAM Alert to seria nagrań prosto z pola dla tych, którzy na bieżąco chcą śledzić zagrożenia, jakie czyhają na uprawy w tym sezonie.

W filmikach występują specjaliści, praktycy – doradcy współpracujący firmą PROCAM.

W dzisiejszym odcinku „PROCAM Alert”  specjaliści: dr inż. Dariusz Wyczling, Grzegorz Malesiński oraz Maciej Bromirski poruszają  tematykę związaną z ochroną i nawożeniem rzepaku w okresie kwitnienia.

Jesteście ciekawi na co zwrócić szczególną uwagę podczas kwitnienia rzepaku? No to zaczynajmy!

→Po pierwsze podczas kwitnienia rzepaku mamy do czynienia z wieloma agrofagami, dlatego też właściwa strategia podejścia do ochrony w tym okresie jest najważniejsza  ponieważ choroby i szkodniki mogą doprowadzić do znacznych strat w plonach.

→Po drugie rzepaki w naszym kraju  są obecnie w fazie pąkowania lub zaczynają kwitnienie. Po nadejściu ocieplenia zapewne  pojawi się wzmożony nalot szkodników, takich jak słodyszek rzepakowy czy też pierwszy pojaw chowacza podobnika.

Jakimi preparatami przepędzić szkodniki i grzyby?

Gdy progi szkodliwości zostaną przekroczone należy wykonać zabieg insektycydowy. Bardzo dobrze w tej sytuacji sprawdzi się Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha. Ważne jest aby zabiegi insektycydowe wykonywać  po lub przed oblotem pszczół, nawet wtedy kiedy w etykiecie produktu jest zapis: okres prewencji nie dotyczy.

Nie możemy pozwolić sobie na zaatakowanie naszych upraw przez grzyby. Zarówno zgnilizna twardzikowa jak i czerń krzyżowych mogą spowodować obniżenie plonów nawet o 50%. Obecna susza nie daje nam gwarancji, że infekcji nie będzie. Mogą pojawić się gdy tylko spadnie deszcz.

Podczas zabiegów pamiętajmy o pożytecznych owadach zapylających. Warto do zabiegów wykonywanych podczas dodać również atraktant jakim jest Biopolin.  Wpłynie on na zwiększenie nalotów owadów pożytecznych na plantacje, które poprawią nam zapylanie rzepaku.

Dobór strategii ochrony w okresie kwitnienia rzepaku nie jest łatwy

Optymalna strategia ochrony dla kwitnącego rzepaku zależy od wielu czynników.  Najważniejszym z nich jest oczywiście pogoda.

Ostatnie przymrozki dały się we znaki rzepakom. Na plantacjach widać otwarte rany na łodygach. Eksperci z PROCAM zalecają aby na początku kwitnienia razem z insektycydami dodać fungicydy np. Impact 125 SC lub Artemid, które doskonale ograniczą nam na spękanych łodygach rozwój szarej pleśni czy też zgnilizny twardzikowej. Po upływie 10-12 dni wykonujemy właściwy zabieg podczas pełni kwitnienia. Możemy go wykonać kilkoma preparatami: Pictor 400 SC, mieszaniną Pictor 400 SC plus Tenore 400 EW, Impact 125 SC, Kanonik 300 EC czy też  Skymaster 280 SC. Do tego zabiegu w celu ograniczenia chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika dokładamy insektycyd taki jak np. Mavrik Vita 240 EW w mieszaninie z   Proleafem pH lub  Isotakiem Max.

Gdy zastosowaliśmy, takie insektycydy jak Mavrik Vita 240 EW czy też Carnadine 200 SL warto zastosować preparaty, które obniżają pH cieczy roboczej, a także zwiększają skuteczność zwalczania szkodników.  Doskonale tu się sprawdzą: Proleaf pH, lub Isotak Max.

Brak pęknieć na rzepaku i susza

Na niektórych plantacjach może zdarzyć się tak, że nie wystąpiły pęknięcia na łodygach na początku kwitnienia i jest sucho. Wtedy  czekamy z zabiegiem fungicydowym do standardowego terminu jakim jest pełnia kwitnienia (nie wolno zwlekać jednak zbyt długo z zabiegiem). Do tego zabiegu polecamy  zastosować Pictor 400 SC, Skymaster 280 SC z insektycydami np.  Mavrik Vita 240 EW. Bardzo dobrą propozycją do zwalczania grzybów patogenicznych w okresie kwitnienia  jest też  Pictor 400 SC w mieszaninach z preparatem Impact 125 SC, Tenore 400 EV lub Kanonik 300 EC.

Co jeśli po kwitnieniu popada?

Jeżeli w okresie po pełni kwitnienia nadejdą opady deszczu,  lub nastąpi drugi nalot szkodników łuszczynowych np. pryszczarka kapustnika, warto po ok 2 tygodniach zwłaszcza na mocnych intensywnych plantacjach  wykonać zabieg przeciwko szkodnikom preparatami takimi jak Carnadine 200 SL w mieszaninie z Proleaf pH lub Proteus 110 OD jeżeli wcześniej nie był stosowany z obniżoną dawką fungicydów w celu uzupełnienia skuteczności działania przeciwko czerni krzyżowych, ale też zgniliźnie twardzikowej występującej na bocznych rozgałęzieniach.

Do tych zabiegów idealnie pasuje Artemid lub Tenore 400 EW solo lub w mieszaninie z Azarius-Pro 250 SC  jeżeli nie były wcześniej stosowane.

Zachęcamy Państwa  do subskrybowania i śledzenia kanału PROCAM, na którym będą pojawiały się nowe odcinki z serii PROCAM Alert. Doradcy PROCAM są do Państwa dyspozycji, pomogą w wybraniu najbardziej optymalnych rozwiązań dostosowanych do warunków w Waszych gospodarstwach!

www.procam.pl/kontakt

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,164FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,358ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Ostatni miesiąc na złożenie wniosku w programie „Moja Woda”

Jeszcze tylko do 10 czerwca br. będzie można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE