Jak zadbać o kwitnący rzepak?

PROCAM Alert to seria nagrań prosto z pola dla tych, którzy na bieżąco chcą śledzić zagrożenia, jakie czyhają na uprawy w tym sezonie.

W filmikach występują specjaliści, praktycy – doradcy współpracujący firmą PROCAM.

W dzisiejszym odcinku „PROCAM Alert”  specjaliści: dr inż. Dariusz Wyczling, Grzegorz Malesiński oraz Maciej Bromirski poruszają  tematykę związaną z ochroną i nawożeniem rzepaku w okresie kwitnienia.

Jesteście ciekawi na co zwrócić szczególną uwagę podczas kwitnienia rzepaku? No to zaczynajmy!

→Po pierwsze podczas kwitnienia rzepaku mamy do czynienia z wieloma agrofagami, dlatego też właściwa strategia podejścia do ochrony w tym okresie jest najważniejsza  ponieważ choroby i szkodniki mogą doprowadzić do znacznych strat w plonach.

→Po drugie rzepaki w naszym kraju  są obecnie w fazie pąkowania lub zaczynają kwitnienie. Po nadejściu ocieplenia zapewne  pojawi się wzmożony nalot szkodników, takich jak słodyszek rzepakowy czy też pierwszy pojaw chowacza podobnika.

Jakimi preparatami przepędzić szkodniki i grzyby?

Gdy progi szkodliwości zostaną przekroczone należy wykonać zabieg insektycydowy. Bardzo dobrze w tej sytuacji sprawdzi się Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha. Ważne jest aby zabiegi insektycydowe wykonywać  po lub przed oblotem pszczół, nawet wtedy kiedy w etykiecie produktu jest zapis: okres prewencji nie dotyczy.

Nie możemy pozwolić sobie na zaatakowanie naszych upraw przez grzyby. Zarówno zgnilizna twardzikowa jak i czerń krzyżowych mogą spowodować obniżenie plonów nawet o 50%. Obecna susza nie daje nam gwarancji, że infekcji nie będzie. Mogą pojawić się gdy tylko spadnie deszcz.

Podczas zabiegów pamiętajmy o pożytecznych owadach zapylających. Warto do zabiegów wykonywanych podczas dodać również atraktant jakim jest Biopolin.  Wpłynie on na zwiększenie nalotów owadów pożytecznych na plantacje, które poprawią nam zapylanie rzepaku.

Dobór strategii ochrony w okresie kwitnienia rzepaku nie jest łatwy

Optymalna strategia ochrony dla kwitnącego rzepaku zależy od wielu czynników.  Najważniejszym z nich jest oczywiście pogoda.

Ostatnie przymrozki dały się we znaki rzepakom. Na plantacjach widać otwarte rany na łodygach. Eksperci z PROCAM zalecają aby na początku kwitnienia razem z insektycydami dodać fungicydy np. Impact 125 SC lub Artemid, które doskonale ograniczą nam na spękanych łodygach rozwój szarej pleśni czy też zgnilizny twardzikowej. Po upływie 10-12 dni wykonujemy właściwy zabieg podczas pełni kwitnienia. Możemy go wykonać kilkoma preparatami: Pictor 400 SC, mieszaniną Pictor 400 SC plus Tenore 400 EW, Impact 125 SC, Kanonik 300 EC czy też  Skymaster 280 SC. Do tego zabiegu w celu ograniczenia chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika dokładamy insektycyd taki jak np. Mavrik Vita 240 EW w mieszaninie z   Proleafem pH lub  Isotakiem Max.

Gdy zastosowaliśmy, takie insektycydy jak Mavrik Vita 240 EW czy też Carnadine 200 SL warto zastosować preparaty, które obniżają pH cieczy roboczej, a także zwiększają skuteczność zwalczania szkodników.  Doskonale tu się sprawdzą: Proleaf pH, lub Isotak Max.

Brak pęknieć na rzepaku i susza

Na niektórych plantacjach może zdarzyć się tak, że nie wystąpiły pęknięcia na łodygach na początku kwitnienia i jest sucho. Wtedy  czekamy z zabiegiem fungicydowym do standardowego terminu jakim jest pełnia kwitnienia (nie wolno zwlekać jednak zbyt długo z zabiegiem). Do tego zabiegu polecamy  zastosować Pictor 400 SC, Skymaster 280 SC z insektycydami np.  Mavrik Vita 240 EW. Bardzo dobrą propozycją do zwalczania grzybów patogenicznych w okresie kwitnienia  jest też  Pictor 400 SC w mieszaninach z preparatem Impact 125 SC, Tenore 400 EV lub Kanonik 300 EC.

Co jeśli po kwitnieniu popada?

Jeżeli w okresie po pełni kwitnienia nadejdą opady deszczu,  lub nastąpi drugi nalot szkodników łuszczynowych np. pryszczarka kapustnika, warto po ok 2 tygodniach zwłaszcza na mocnych intensywnych plantacjach  wykonać zabieg przeciwko szkodnikom preparatami takimi jak Carnadine 200 SL w mieszaninie z Proleaf pH lub Proteus 110 OD jeżeli wcześniej nie był stosowany z obniżoną dawką fungicydów w celu uzupełnienia skuteczności działania przeciwko czerni krzyżowych, ale też zgniliźnie twardzikowej występującej na bocznych rozgałęzieniach.

Do tych zabiegów idealnie pasuje Artemid lub Tenore 400 EW solo lub w mieszaninie z Azarius-Pro 250 SC  jeżeli nie były wcześniej stosowane.

Zachęcamy Państwa  do subskrybowania i śledzenia kanału PROCAM, na którym będą pojawiały się nowe odcinki z serii PROCAM Alert. Doradcy PROCAM są do Państwa dyspozycji, pomogą w wybraniu najbardziej optymalnych rozwiązań dostosowanych do warunków w Waszych gospodarstwach!

www.procam.pl/kontakt

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here