Producenci mleka w Europie są nadal w trudnej sytuacji

Nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil, przypomina, że producenci mleka nadal są w trudnej sytuacji finansowej i apeluje o jak najszybsze wypłacanie pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla tego sektora.

 

\"\"

 


Od dwóch i pół roku ceny zbytu są niezwykle niskie, dlatego też nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil z Francji na ubiegłotygodniowym spotkaniu w Brukseli rozpoczął debatę na temat sytuacji na rynku mleka z członkami z całej UE .

Dzisiejsze dyskusje ukazały, że producenci w całej Unii nadal zmagają się z niskimi cenami i brakiem płynności finansowej, mimo że ceny mleka rosną od czterech miesięcy. Apelujemy w związku z tym do państw członkowskich o upewnienie się, że niedawno przyjęty pakiet pomocy w wysokości 350 mln euro trafi do rolników jak najszybciej – powiedział Roquefeuil.

– W międzyczasie produkcja mleka w UE spadła o 2 proc. w czerwcu w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. i o 1,4 proc. w lipcu. Ta tendencja spadkowa powinna utrzymać się do końca roku. Na świecie sytuacja wygląda podobnie w trzech z czterech regionów produkujących mleko – dodał.

Na światowych rynkach ceny mleka rosną od kilku miesięcy. Na giełdzie Global Dairy Trade od lipca notowane są wzrosty. W UE ceny masła znacznie się poprawiły od czerwca i zbliżyły się do poziomu z 2013 r. Ceny produktów mlecznych wzrosły średnio o 20 proc. Popyt na świecie jest dynamiczny, również ze względu na zapotrzebowanie w Chinach. Ale producenci i dostawcy mleka jeszcze nie odczuwają poprawy sytuacji.

– Podczas mojej dwuletniej kadencji będę współpracować z wiceprzewodniczącymi dążąc do stworzenia dynamicznej i rentownej branży mleczarskiej w całej UE. W ramach zbliżającej się debaty na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) zamierzamy określić najważniejsze wyzwania przed jakimi staje branża oraz znaleźć skuteczne i możliwe do wykorzystania narzędzia, które pozwolą nam z nimi się zmierzyć – podkreślił Roquefeuil.

Thierry Roquefeuil należy do francuskiej organizacji rolniczej FNSEA i prowadzi gospodarstwo mleczarskie w departamencie Lot w południowo-zachodniej Francji. Od 2012 r. jest przewodniczącym krajowej federacji producentów mleka (FNPL). Od 2014 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca. Jest również przewodniczącym francuskiej organizacji międzybranżowej CNIEL.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics