Produkcja biopaliwa z olejów roślinnych jest możliwa

Wytwórnia ekologicznego biopaliwa z olejów roślinnych do napędu silników Diesla zwłaszcza do napędu ciągników rolniczych stanowi część składową Mobilnego Zakładu tłoczenia oleju roślinnego i jego przeróbki na biopaliwo. (przyp. red. https://www.agronews.com.pl/pl/0,21,13036,rolniku_mozesz_sam_wyprodukowac_paliwo.html)

Wytwórnia W-500M została opracowana w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych w Poznaniu w Zespole Badań i Rozwoju Urządzeń do Pozyskiwania Energii Odnawialnej Prac Gospodarskich i Magazynowych. Jest produkowana przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o. o. PROMAR Poznań.

 

\"\"Urządzenie umożliwia produkcję biopaliwa z olejów roślinnych m. in. z oleju: rzepakowego, gorczycy, lnianki, słonecznika, soi. Wyprodukowane biopaliwo może być wykorzystane do napędu ciągników rolniczych, pojazdów a także jako paliwo dla celów ogrzewczych.

Od roku 1994 Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu promuje technologię, która umożliwia produkcję biopaliw z olejów roślinnych. PIMR-Poznań ciągle doskonali technologie przeróbki olejów roślinnych na paliwo silnikowe.

W wyniku prowadzonych prac opracowano nową technologię przeróbki olejów roślinnych na paliwo silnikowe, która charakteryzuje się:

  • zwiększeniem stopnia przereagowania triglicerydów oleju roślinnego do estrów metylowych
  • zmniejszeniem ilości produktów ubocznych
  • polepszeniem jakości produktów końcowych

W wyniku zastosowania zmodyfikowanej technologii poprawiono jakość otrzymywanego paliwa spełniającego obecnie standardy normy EN 14214, szczególnie ze względu na zawartość mono-, di-, i triglicerydów.

Technologia ta została zgłoszona do ochrony patentowej do Urzędu Patentowego RP dnia 2008.01.08 i uzyskała patent nr 209156 na wynalazek pt.: „Sposób otrzymywania paliwa odnawialnego”.

Charakterystyka techniczna wytwórni W-500M

  • wydajność – 500 litrów biopaliwa/1 cykl
  • zasilanie 3×380 V 50 Hz
  • moc silnika elektrycznego – 5,5 KW
  • moc zainstalowanych grzałek – 2 x 2000W
  • maksymalna pojemność zbiornika reaktora – 685 dm3
  • dokładność filtracji biopaliwa nominalna – 3 μm
  • masa – 440 kg

W wytwórni nowej generacji W-500M paliwa silnikowego z olejów roślinnych zastosowano nowoczesny system hydraulicznego mieszania reagentów oraz system precyzyjnego – kontrolowanego ich dozowania. Wytwórnia W-500M przystosowana została konstrukcyjnie do zamontowania na przyczepie lub skrzyni ładunkowej pojazdu stanowiąc podstawowy moduł mobilnego zakładu tłoczenia oleju roślinnego i jego przeróbki na biopaliwo.

Marta Nowak-Woźnica
AgroNews.com.pl

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ważna informacja dla Wnioskodawców programu Fundusze Europejskie

Informujemy o konieczności wskazania „osoby uprawnionej zarządzającej projektem” w celu zawarcia umowy o dofinansowanie. System teleinformatyczny CST2021 – który wspiera wdrażanie programu Fundusze Europejskie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics